Nieoczekiwanie na rodzimym rynku pojawił się zespół, który natychmiast stał się faworytem festiwali oraz znaczących prezentacji. Oferowana muzyka bliższa jest awangardowemu pomysłowi na ogrywanie nowoczesnego jazzu niż typowemu mainstreamowi „nowej” polskiej awangardy. NSI to kwartet założony przez młodych, ale utytułowanych już muzyków, który tworzą Cyprian Baszyński (trąbka), Bartłomiej Prucnal (saksofony), Maciej Adamczak (kontrabas) oraz perkusista Dawid Fortuna.

Zespół powstał w 2012 roku z inicjatywy trębacza Cypriana Baszyńskiego oraz saksofonisty Bartka Prucnala. Swoją debiutancką płytą  „Introducing N S I Quartet” mocno zaistniał na polskiej scenie jazzowej. Pozytywny oddźwięk w branżowych mediach  przyniósł zasłużony laur  „Debiutu Roku”. Entuzjastycznie o  muzyce zespołu wypowiadały się gwiazdy światowego formatu takie jak Kenny Garret, Walter Smith III, John Betch, Darek Oleszkiewicz czy Piotr Wojtasik. Ponadto debiutancki album  ( w  Jazz Radio/Polska na Jazzowo oraz Polish Jazz Blogspot) plasował się w pierwszej dziesiątce  najciekawszych płyt wydanych w 2013 roku. Zespół został również doceniony na międzynarodowych konkursach jazzowych (m.in. Jazz Juniors, Azoty Tarnów International Jazz Contest , Klucz Do Kariery w ramach Gorzów Jazz Celebrations oraz Konkursu Na Indywidualność Jazzową „Jazz Nad Odrą” ). NSI Quartet  wystąpił również na znaczących festiwalach m.in. Bielska Zadymka Jazzowa , Młyn Jazz Festiwal , Jazz Juniors , Gorzów Jazz Celebrations , Hanza Jazz Festiwal, Starzy i Młodzi / Jazz w Krakowie, Jazz Nad Odrą 2015 gdzie  został zaproszony do wspólnego koncertu przez Leszka Możdżera.

Muzyka zespołu ukazała jak duża siła tkwi w akustycznym,nowoczesnym jazzie. Oryginalność kompozycji, świetne brzmienie i dojrzałość to tylko niektóre atuty kwartetu. W ich grze możemy usłyszeć zarówno tradycję, jak i nowoczesne spojrzenie na muzykę. Muzyka zespołu zawiera także szeroki wachlarz inspiracji – od klasycznego jazzu do współczesnych improwizacji, muzyki tanecznej i dźwiękowych pejzaży rodem z Ameryki Łacińskiej. Mocne, energetyczne granie przeplata się na albumie z urzekającymi melodiami, a całość okraszona jest swobodą charakterystyczną dla muzyki improwizowanej. Energiczne, mocne granie, pełne improwizacyjnej swobody i wzajemnej interakcji, choć nie pozbawione chwil pozwalających złapać oddech i znaleźć zapomnienie w urzekających, nastrojowych melodiach, to bez wątpienia najbardziej charakterystyczne cechy stylu NSI Quartet.

Debiutancki album „Introducing NSI Quartet” wnosił  także świeży powiew nowojorskiego undergroundu głęboko zakorzenionego w  loftowej tradycji oraz podparty nutą słowiańskiej energii. Przemyślane autorskie kompozycje – pełne improwizacyjnej swobody – oraz  impulsywne interakcje oddawały wspaniale siłę tkwiącą w akustycznym jazzie.  Muzycy kwartetu  mówią, że „… interesuje ich jazz od mainstreamu po free :to co słychać w naszej muzyce, to inspiracje ubrane we własne przemyślenia i własny język ”.

Najnowszy  album „The Look Of Cobra „ stanowi rozwinięcie i dopełnienie wypracowanych wcześniej koncepcji artystycznych. Tym razem muzycy postanowili rozszerzyć formułę jazzowego, akustycznego kwartetu i do nagrania części utworów zaprosili Dominika Wanię, znakomitego, utytułowanego pianistę, o wielkiej erudycji i nieskrępowanej wyobraźni. Koncepcja połączenia struktur brzmieniowych kwartetu wraz z nadającym swoiste ”melodyjne” piętno całemu projektowi jest na tyle ciekawa co i  dla kwartetu nowatorska. To jest  doskonała prognoza do kolejnych, muzycznych i kompozytorskich pomysłów, by kwartet stał się pulsem całego projektu wzbogacanego o budowane zamysłem improwizatorskim brzmienia. W nowoczesnych formach takie praktyki zawsze przynosiły znakomite efekty i stanowią o sile i kreatywności nowoczesnego, trudnego w swojej strukturze jazzu.

Dionizy Piątkowski