DAVID KRAKAUER – Klezmer DJ & Jazz

12.03.2009 – godz. 20.00 – Warszawa – Sala Kongresowa

Skład zespołu

David Krakauer – clarinet
Keepalive – DJ / laptop
Robert Curto – accordion
Sheryl Bailey – guitar
Jerome Harris – bass
Michael Sarin – drums

To, że jego muzyka zbudowana jest na emocjach, słychać było od pierwszych taktów wczorajszego koncertu, który rozpoczął się od kompozycji „Der Gasn Nign”, misternie splecionej z melancholii i szału. Po niej była dźwiękowa petarda „Russian sher”, do której bardziej pasowałoby określenie klezmer-punk niż klezmer-jazz. I tak już do końca swojego występu Krakauer doskonale mieszał ze sobą nastroje.
Łukasz Kamiński, Gazeta Wyborcza
Krakauer i jego orkiestra pokazali czym jest muzyka postmodernistyczna – różnorodna, nie znająca granic między stylami i czerpiąca pełnymi garściami z odległych od siebie kultur.

Prym wiódł oczywiście sam Krakauer, którego pełne zawiłości frazowanie, niezwykła wrażliwość i szalona energia napędzały każdy utwór. Słuchając brzmienia jego klarnetu, bez trudu można było poczuć klimat rodem z powieści Brunona Schulza. Nazwanie tej muzyki klezmerską byłoby jednak zbyt dużym uproszczeniem. Krakauer bez trudu przemieszczał się bowiem między stylami, co rusz sięgając po chwyty charakterystyczne dla jazzu czy muzyki klubowej.

Klara Styczyńska i Błażej Górski, TVN

Galeria z koncertu


DAVID KRAKAUER – Klezmer DJ & Jazz

Koncertuje zarówno w prestiżowej Carnegie Hall, malutkich klubach amerykańskiej diaspory i na największych festiwalach świata. Tym razem David Krakauer przedstawi swój zespół Madness z KeepAlive – modnym, nowojorskim DJ -em.

David Krakauer jest niedoścignionym wirtuozem gry na klarnecie i twórcą, który swoją muzyką wylansował klezmer – jazz. To naturalne połączenie tradycyjnej muzyki żydowskiej z elementami ortodoksyjnego jazzu przyniosło Krakauerowi światowy sukces oraz ludyczne uwielbienie dla nowej, jazzowej stylistyki. Artysta równie ciekawie interpretuje jazzowe standardy Sidneya Becheta i Theloniousa Monka, jak i awangardę Johna Cage’a oraz Johna Zorna. Jest także doskonały interpretatorem muzyki klasycznej . Jest artystą i chętnie zapraszanym do udziału w najbardziej prestiżowych projektach muzycznych. Jego gra stała się ozdobą koncertów i nagrań Tokyo String Quartet, słynnego Eroica Trio, The Kronos Quartet; jest solistą tak znamienitych zespołów, jak Chamber Music Society of Lincoln Center, Berlin Radio Orchestra, Orquestra Sinfonica de Barcelona, Brooklyn Philharmonic Music oraz Lark Quartet, Arditti String Quartet czy nawet Empire Brass Quintet. Jednak dla miłośników jego talentu postrzegany jest przede wszystkim jako innowator klezmer-jazzu, w którym przemyca zarówno elementy etnicznej muzyki żydowskiej, folkloru jak i frazy rocka, jazzu, funky, muzyki eksperymentalnej i dostojeństwo klasyki.

Jak dotąd dobrze zaznajomiona z muzyką Davida Krakauera była tylko publiczność Krakowa, gdzie artysta od wielu sezonów gościł na Festiwalu Muzyki Żydowskiej. Nagrał tam, w 2003 roku (w jednym z pubów na krakowskim Kazimierzu) znamienitą płytę „Krakauer – Live in Kraków. W marcu 2002 roku, w czasie edycji festiwalowej ERY JAZZU David Krakauer i jego Klezmer Madness trafili do wrocławskiej filharmonii i sali koncertowej Hotelu Sheraton w Warszawie. Teraz – znowu na zaproszenie Ery Jazzu – pojawia się w Warszawie ponownie i to na jedynym koncercie w Polsce!

David Krakauer koncertował jako solista w wielu renomowanych salach muzyki klasycznej, wspomagał pomysły Johna Zorna, nagrał znakomitą płytę z Kronos Quartet ale wciąż pozostaje wierny tradycyjnej muzyce klezmerskiej – tanecznej muzyce żydowskiej. Powstała na bazie wschodnio – europejskiego folkloru dodając do niego uduchowiony i ekspresywny charakter – czyli kwintesencję żydowskiej muzyki. Wraz z falą emigrantów z Polski, Rumunii, Rosji i Ukrainy muzyka klezmerska trafiła do Stanów, gdzie narodziła się ponownie w lżejszym wydaniu, stając się dla amerykanów synonimem muzyki żydowskiej.
David Krakauer z powodzeniem od lat prezentuje specyficzną „klezmer music” w ramach swoich, coraz to nowych zespołów. Jednym z nich jest sztandarowy dzisiaj Klezmer Madness – w którym Krakauer wzbogaca tradycyjną muzykę żydowską o funkowe rytmy.

Po tych grząskich terenach Krakauer porusza się wiedziony nieomylnym instynktem, którego nie można wyćwiczyć a raczej nabywa go się wraz ze świadomością religijnego charakteru muzyki żydowskiej. Muzyka klezmerska, choć w zasadzie świecka, była i jest dla Żydów pełnym emocji wyrazem autentycznej miłości do Stwórcy i nieskrępowanej radości – te cechy nieomylnie rozpozna na każdym koncercie Krakauera publiczność.

Dla takiej prezentacji David Krakauer założył warsztatową formację Klezmer Madness, która z równym zachwytem przyjmowana jest zarówno w londyńskiej Royal Festival Hall, jak i jazzowych estradach. Także realizowane przez Krakauera albumy prezentują wspaniały kunszt oraz wirtuozerię klarnecisty. Za nagranie (wraz z The Kronos Quartet) ?The Dreams and Prayers of Isaac the Blind” otrzymał prestiżową nagrodę Time Magazine (Album Roku 1997). Także albumy „Klezmer NY” oraz „A Klezmer Tribute to Sidney Bechet „zjednały mu wielką publiczność i uznanie krytyków. Sztandarowy album „A New Hot One ” zbierał wszystkie liczące się nagrody jazzu i był nominowana do ważnej, francuskiej Diapason d’Or. Równie ważne są najnowsze projekty wybitnego klarnecisty realizowane w ultranowoczesnym brzmieniu komputerów, laptopów oraz wybitnych nowojorskich DJ-ów (np. SoCalled oraz Keepalive). Zrealizowane albumy (np. „Live in Kraków”, „Bubbemeises” oraz „The Twelve Tribes” ) zjednały Krakauerowi nowych entuzjastów oraz dostarczyły prestiżowych nagród. Z tym specyficznym „nu-klezmer jazzem” zachwyca koncertując zarówno w nowojorskiej Carnegie Hall, jak i na najważniejszych estradach świata. Teraz na jedynym koncercie w Polsce!

Dionizy Piątkowski

Wybrana dyskografia

The Jews With Horns (1994; z Klezmatics), Café Oran (1996), Maurice El Medioni(1996; z The Klezmatics & Frank London), The Dreams and Prayers of Isaac the Blind, (1997; z Kronos Quartet), In The Fidler’s House (1997), The Jewish Alternative Movement (1998), A Klezmer Tribute To Sidney Bechet (1998), Klezmer NY (1998), Klezmer Madness (1999), Rhythm & Jews (1999; z The Klezmatics), A New Hot One (2001), The Tvelwe Tribes (2002), Krakauer – Live in Kraków (2003), Music From the Winery (2004), Bubbemeises: Lies My Gramma Told Me (2008)

2015-08-06T11:53:58+02:00
Przejdź do góry