Te dwie informacje są jakby sprzecznym odniesieniem do rzeczywistości; niemiecki pianista i wokalista Luca Sestak wraz ze swoimi nagraniami w stylistyce przebrzmiałego „boogie-woogie” ma ponad 20 milionów wejść na You Tube, tysiące fanów na FB oraz Instagramie i cieszy się ogromną popularnością koncertując w…Chinach !  Z drugiej strony prezentowany przez L. Sestaka styl bliski jest przecież „archiwalnej” technice gry fortepianowej, wylasowanej instrumentalnym bluesem w Chicago oraz St. Louis ponad sto lat temu. Jego nowoczesne, ocierające się o przeboje pop nagrania są niezwykle ciekawą propozycją, w  której zgrabnie łączy stylistykę boogie-woogie, z nowoczesnym, przebojowym  brzmieniem.

Boogie Woogie” –  styl trochę zapomniany, uprawiany okazjonalnie przez entuzjastów  i żarliwych fanów brzmienia lat 20-tych ubiegłego stulecia. Boogie-woogie to styl gry fortepianowej, przeważnie w instrumentalnym bluesie i dość blisko spokrewniony z początkami jazzu, zwłaszcza z ragtimem oraz brzmieniem tzw. stride piano. Stylistykę wylansował  w 1928 roku hit „Pinetop’s „, w którym wystąpiła po raz pierwszy nazwa tego gatunku. To muzyka melodyjna, żywa, która wprawiała słuchaczy i tancerzy w dobry nastrój i kojarzona była z zabawą, tańcem i knajpiarską atmosfera początków jazzu. Głównymi przedstawicielami boogie-woogie  byli Albert Ammons, Meade Lux Lewis oraz Pete Johnson. Grywali często razem, a ich legendarnym koncertem był wspólny występ w Nowym Jorku w Carnegie Hall w  1938 toku ( po koncercie – jak głosi fama – odźwierni musieli rzekomo prosić niektórych uczestników koncertu, by zeszli z żyrandoli, na które się powspinali, żarliwie oraz entuzjastycznie reagując na rytmy boogie-woogie).  Dzisiaj wielkim entuzjastą stylu jest m.in. Charlie Watts – perkusista The Rolling Stones, który pojawia się z koncertami autorskiego AB/CD Quartet grając muzykę sprzed jazzowych dekad. Jak sam rekomenduje zespół perkusista: „ it’s hot pianos & rhythm”. W zespole pianistą jest  Alex Zwingenberger, europejski Król Boogie Woogie. W ciągu trzydziestu lat nagrał kilkadziesiąt płyt inspirowanych muzyką Big Joe Turnera, Lionel Hamptona i Sippie Wallace’a oraz brzmieniem swingowych lat trzydziestych. Jego nieskazitelna technika gry, muzykalność oraz kunszt estradowy zostały nagrodzone jedną z najważniejszych nagród  „The Boogiemeister”.

Teraz nową generację boogie-woogie  kreuje  Luca Sestak. Urodzony w 1995 roku artysta, już po dwóch latach klasycznej nauki gry na fortepianie odkrył radość z grania jazzu i bluesa a szczególna atencją darzy „archiwalny” boogie-woogie. W grudniu 2006 roku udostępnił swoje pierwsze filmy na YouTube, co przyniosło mu ogromna popularność oraz wniosło przedsmak kariery. W 2007 roku – mając zaledwie 12 lat – Luca Sestak był gościem słynnego Międzynarodowy Festiwal Boogie Woogie w szwajcarskim Lugano. Teraz debiutuje albumem „Right Or Wrong” dla prestiżowej OkeH Records, stajac się „rising star” tej renomowanej, jazzowej oficyny.

Dionizy Piątkowski