Nowy album izraelskiego perkusisty Asafa Sirkisa jest niezwyklym połączeniem, tego co w jego projektach naczelne, z tym co może zrodzić się ze współpracy z muzykami wywodzącymi się z wielu, różnych kultur i cywilizacyjnych regionów. By zrealizować taką “international” sesję perkusista zaprosił do współpracy szkockiego basistę Kevina Glasgowa, brytyjskiego, legendarnego klawiszowca Gary’ego Husbanda, polską wokalistkę Sylwię Białas oraz amerykańskiego gitarzystę Marka Wingfielda.

Pretekstem sesji „Solar Flash” było zafascynowanie Asafa Sarkisa astronomicznym zdarzeniem sprzed wielu lat, znanego jako „Carrington Event”. 1 września  1859 roku angielski astronom Richard Christopher Carrington  zaobserwował na niebie niepokojące rozbłyski. Obłok dotarł do ziemi po 18 godzinach, gdy zazwyczaj czas ten wynosi  kilka dni. Była to burza słoneczna, która wywołała wtedy jedną z najbardziej intensywnych burz magnetycznych na naszej planecie. Zaburzenia ziemskiego magnetyzmu spowodowały wtedy awarie sieci telegraficznej w całej Europie i Ameryce Północnej ( w tym zapalanie się od iskier papieru w telegrafach). Mimo odłączenia baterii indukowany prąd był na tyle silny, iż pozwalał na przesyłanie wiadomości telegraficznych a zorza polarna widoczna była wówczas na całym świecie.

Zafascynowanie się zdarzeniem sprzed wielu, wielu lat znalazło odniesienie w muzycznej produkcji „Solar Flash”, w której artystyczne odniesienie ma większy związek z nowoczesnym brzmieniem niż słynną, astronomiczną eksplozją. Asaf Sirkis znakomicie przygotował swoiste połączenie postrzegania i prezentacji kompozycji, z których  część ma tytuły nawiązujące do zdarzeń sprzed lat (”Kinship”, ‘Under the Ice”, “Aquila” i tytułowy “Solar Flash”), ale jest także rozbudowana, trzyczęściowa „Polish Suite” skomponowana poprzez impresje perkusisty z jego izraelskich spotkań z diasporą polskich Żydów w Izraelu. Asaf Sirkis uwielbia takie, szerokie, kulturowe inspiracje. Szukal ich nie tylko we własnej kulturze, religii oraz obyczaju, ale także obserwując muzyczny świat współpracując z tak różnorodnymi artystami, jak Tim Garland, Jacob Collier, Larry Coryell, Gwilym Simcock, John Abercrombie, Jeff Berlin, Kenny Wheeler, Gary Husband, Gilad Atzmon, Andy Sheppard, Bob Sheppard, Mark Egan, John Etheridge, Mark Wingfield, Nicolas Meier, Dwiki Dharmawan, Dewa Budjana, Kamal Musallam, David Binney, Billy Sherwood, Carles Benavent, Nguyên Lê, Jimmy Haslip, Beledo, Mauro Pagani czy Soft Machine Legacy.

Dionizy Piątkowski