Wydarzeniem ostatnich sezonów był wspaniały album “North Park”, jaki  kwintet Wojciecha Staroniewicza zrealizował w 2019 roku. Znakomity saksofonista i kompozytor powraca do tej koncepcji i ponownie realizuje album, który jest konsekwencją poprzedniej współpracy i rekomendacją autorskiego zespołu. Kwintet ukonstytuował się na dobre, nie był tylko sesją efemerydą, wypracował własny język, brzmienie i konsekwentnie realizuje wizję muzyczną leadera.

Wojciech Staroniewicz  to ciekawy polski saksofonista i kompozytor, zaskakujący nowymi autorskimi projektami muzycznymi; artysta o szerokim spektrum stylistycznym,  bogatej dyskografii i ciekawych projektach . Wojciech Staroniewicz  chętnie zapraszany jest także do współpracy przez innych muzyków ( od wieloletniej współpracy z norweską Loud Jazz Band po  koncerty i nagrania z sekstetem Włodzimierza Nahornego). Jest także muzykiem ze sporym bagażem nagród: jako jedyny wśród polskich saksofonistów jazzowych został zakwalifikowany do półfinału Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Waszyngtonie ( gdzie znalazł się w gronie 21 saksofonistów wybranych z całego świata), zdobył pierwszą nagrodę zespołową oraz indywidualną za najlepszą kompozycję na festiwalu Jazz Juniors, wraz z zespołem Set-Off  zdobył  Złoty klucz do kariery  na Pomorskiej Jesieni Jazzowej oraz nagrodę International Contest for Youth Orchestras in Hoeilaart. Współpracuje z plejadą polskiego jazzu : od Andrzeja Jagodzińskiego i Włodka Pawlika po nagrania i koncerty z Cezarym Konradem, Krzysztofem Herdzinem, Mirosławem ”Carlosem” Kaczmarczykiem, Adamem Cegielskim ale także z takimi muzykami, jak  Nippy Noya, Helge Lien, Erik Johannessen, Brian Melvin.

Kwintet Wojciecha Staroniewicza tworzy  wraz z norweskim puzonistą Erik’em Johannessenem,  związanym z formacją Jaga Jazzist – zespołem, z którym zdobył (w 2010 roku) Norweską Grammy. Johanness jest  nowoczesnym puzonistą free jazzowym, ale lubi także improwizację melodyczną, komponuje i aranżuje muzykę dla małych i dużych zespołów. Wibrafonista Dominik Bukowski to jeden z najciekawszych muzyków młodego pokolenia (uznany za najlepszego wibrafonistę w ankiecie Jazz Top Jazz Forum). Gra i nagrywa z takimi muzykami jak Amir ElSaffar, Tim Hagans, Cikada Quartet, Nigel Kennedy, Soweto Kinch oraz Leszek Możdżer i Przemek Dyakowski. Basista Paweł Urowski jest laureatem wielu prestiżowych konkursów a  wrocławski perkusista Przemysław Jarosz współpracuje z zespołami Piotra Barona, Krystyny Stańko i Dominika Bukowskiego. Zrealizowany w czasie pandemii album „Strange Vacation”  jest sesją, która rozwinęła koncepcje „North Star”. „ Nowy program powstał w 2020 roku – wyjaśnia Wojciech Staroniewicz – roku niepewności, zdziwienia, izolacji, sprzecznych komunikatów, strachu, uczucia buntu, czasem zniechęcenia, które chwilę później ustępowało miejsca nadziei, że już teraz będzie lepiej. Takie i wiele innych, silnych emocji przelewało się gwałtownie przez naszą rzeczywistość. Znalazło to odzwierciedlenie w nowych kompozycjach będących emocjonalną odpowiedzią na ten czas. Tytułowy utwór „Strange Vacation” powstał w  sześć dni po ogłoszeniu pierwszego lockdownu w Polsce”. Nowy ( dwunasty w dyskografii saksofonisty) album jest nostalgiczny, momentami melancholijny, kreowany nie tylko subtelnością gry saksofonisty, ale także delikatnym brzmieniem wibrafonu Dominika Bukowskiego i  składną liryką puzonisty Erika Johannessena. Trudno nie wyzbyć się wrażenia, że pod barwnymi i melancholijnymi tematami kryją się li tylko nastrojowe brzmienie, ale  także spora porcja mocnego, przemyślanego jazzu.  Kwintet Wojciecha Staroniewicza zaskakuje doskonałym wyczuciem i subtelnością nowoczesnego, akustycznego jazzu. Sprawdza się nie tylko ciekawymi pomysłami harmonicznymi, choć nie ściga się z ekwilibrystką nowoczesnego jazzu.

Dionizy Piątkowski