Kolejny, polski gitarzysta ( po Wojtku Justynie i Macieju Pyszu) rekomendujące recenzje i swe najlepsze koncerty prezentuje z dala od rodzinnego kraju.  Adam Palma mieszka w brytyjskim Manchesterze i jest wykładowca gitary na The University of Salford oraz na Manchester Metropolitan University . Ma za sobą kilka ciekawych albumów  ( „Good Morning” , „ 2012” , „Palm-Istry”) oraz współpracę z takimi znakomitościami gitary jak Al Di Meola, Tommy Emmanuel i Biréli Lagrene.

Najnowszy album  „Palm-Istry” jest , zdaje się, przełomowym ale i charakterystycznym  nagraniem w karierze polskiego wirtuoza gitary akustycznej. Adam Palma jest  absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Współpracował z  gwiazdami polskiej  muzyki rozrywkowej ( Ewa Bem, Edyta Górniak, Ewelina Flinta, Kuba Badach) ale także z znanymi muzykami , takimi jak Al Di Meola, Bireli Lagrene, Tommy Emmanuel, Martin Taylor, Joscho Stephan, Chris de Burgh, Snake Davis, Gary Potter, Francesco Buzzurro, Jack Pearson ( z The Allman Brothers), Chris de Burgh, Sam Bailey (X-Factor),  Hamish Stuart (The Average White Band, Paul McCartney), Robbie McIntosh (John Mayer, Paul McCartney)  oraz wieloma innymi. Otwierał koncerty takich gitarzystów jak Albert Lee, Bill Wyman  z The Rolling Stones.

Wszechstronność muzyczna i swobodne improwizowanie we wszystkich stylach od hard rocka przez country do jazzu spowodowały, że Adam Palma  zainteresował się najbardziej wyrafinowaną techniką gry na gitarze tzw. fingerstyle. Na gitarze akustycznej gram od 2004 roku – wspomina w jednym z wywiadów. Tuck Andress był pierwszym gitarzystą fingerstyle, który skierował moją uwagę na ten styl gry. Zafascynowało mnie prowadzenie dwóch czy trzech linii melodycznych w tym samym czasie oraz perfekcyjny groove, jaki tworzył. To było niesamowite, ale jednocześnie bardzo trudne do nauki. Później poznałem Tommy’ego Emmanuela. Pamiętam, że płytę „The Day Finger Pickers Took Over The World”, którą kupiłem na Stadionie X-lecia, słuchałem cztery godziny w samochodzie i nie mogłem ruszyć z miejsca (śmiech). Doszło do mnie, że to jest to co chciałbym robić w życiu. Podobał mi się optymizm i radość muzykowania uderzająca z utworów na tej płycie”.

Po licznych koncertach w Europie, recitalu na International Guitar Festival in Wirral, Adam  Palma został zaproszony przez Tommy Emmanuela o wzięcie udziału w kilku kolejnych Fingerstyle Festival w Nashville, USA –  najbardziej prestiżowym festiwalu fingerstyle na świecie. Niebawem  był  zapraszany przez Tommmy’ego Emmanuela  do wspólnych koncertów w USA, Wielkiej Brytanii oraz  w … Polsce. Brał udział The First UK Candy Rat Tour  ( gdzie gwiazdami byli m.in. Antoine Dufour, Ewan Dobson i Jimmy Wahlsteen). Jako jedyny dotąd gitarzysta fingerstyle wystąpił przed  ( 700.000 słuchaczy ! ) widownią Przystanku Woodstock w  2011 roku. Odbył , przyjętą niezwykle entuzjastycznie, trasę koncertową w Anglii oraz wystąpił na prestiżowym The Bestival i na słynnych  Ullapool Guitar Festival oraz The International Guitar Festival of GB w Wirral. Polski gitarzysta  brał udział wielu programach telewizyjnych i radiowych oraz w największych polskich produkcjach musicalowych takich jak „Grease”, „Koty” czy „Taniec Wampirów”, był wykładowcą na warsztatach muzycznych w Polsce,  Wielkiej Brytanii oraz w  USA, wstępował  (solo i z zespołami) na wielu światowych estradach. Za swoje albumy zbierał doskonałe recenzje oraz rekomendacje; “Good Morning” otrzymała 4 na 5 gwiazdek ( “excellent”) w prestiżowym magazynie Guitar Techniques (największy magazyn gitarowy w Zjednoczonym Królestwie), drugi album Adama  Palmy  (“2012” ) wydano w Niemczech a gitarzystę   określono  “jedną z najjaśniejszych gwiazd na firmamencie fingerstyle ” (  Akustik Gitarre).

Palm-Istry” -najnowszy album Adama Palmy to wspaniała mieszanka porywająco wykonanych kompozycji autorskich oraz aranżacji znanych hitów.  Słowa „palm-istry”  oznaczają w języku  angielskim „ czytanie z dłoni” i właśnie w taką ,zainspirowaną swoimi wpływami muzycznymi i fascynacjami , podróż zabiera nas Adam Palma. Mamy tutaj funky fingerstyle („Zdrowy Optymizm”, „Rheged”), autorski hołd dla Jimie’go Hendrixa („ Hendrix Medley ”), najnowsze fascynacje  i odniesienie do muzyki i współpracy z Al Di Meolą („ Miłość i tęsknota ”, „ Gondolier ”), boom-chick jako konsekwencja lat współpracy z Tommym Emmanuelem („ Górnicy z Kentucky ”), swingowy ukłon w stronę tradycji Django Reinhardta  i fascynacja grą Bireli’ego Lagrene’a („ Nuages ”) oraz ciekawe  interpretacje  tematów z popularnych polskich seriali („ 07 zgłoś się ”, „ Stawka większa niż życie ”).

Album  „Palm-Istry” zbiera doskonałe recenzje oraz  rekomendacje : „To płyta pełna świeżych pomysłów, nowych groove’ów i błyskotliwej gry na gitarze. Musisz ją mieć!” – Tommy Emmanuel ; „Adam  łączy niebywałą muzykalność z przyjemnością słuchania. To zaraźliwa kombinacja” – Guitar Techniques/UK; „Ogrom umiejętności technicznych pozwolił mu połączyć różnorodne wpływy muzyczne w swój unikalny styl wypowiedzi artystycznej” – Fingerstyle Guitar Journal/USA ; „ Granie pełne uroku, znakomite kompozycje! ” – Guitarist Presents Acoustic Magazine/UK ; „Piękna i optymistyczna płyta” – TopGuitar/PL; „Wirtuozeria, elegancja i wyrafinowana muzykalność” – Piotr Iwicki/ Polskie Radio…

Podpisuję się pod tymi rekomendacjami !

Dionizy Piątkowski