Urodzinowy prezent sprawił sobie i milionom fanów na całym świecie Andrea Bocelli, który albumem “ Si ” celebruje swoje 60-te urodziny. Familijnie, bo płyta została nagrana w jego domu we Włoszech, a wyprodukował ją Bob Ezrin (między innymi  producent Pink Floyd, Lou Reed, Alice Cooper, Deep Purple, Thirty Seconds To Mars). Jest także kompozycja wyprodukowana przez Mauro Malavasi’ego oraz jednego z najstarszych przyjaciół Andrei, Pierpaolo Guerriniego.   Piękną piosenkę  „Fall On Me “ jubilat śpiewa wraz z synem Mateo.  Ojciec porównuje śpiew komplementując  syna: „technicznie są bardzo różne, ale jest jedna rzecz, która sprawia, że jednak brzmią podobnie – to artystyczna osobowość. Ten charakterystyczny sposób wyrażania siebie głosem. Nie da się tego wyuczyć. Trzeba się z tym urodzić”. Oprócz Matteo Bocelli’ego na płycie gra również drugi syn artysty, Amos, który nagrał partię fortepianu w  „Sono Qui” oraz „Ali di Liberta”.   Natomiast piosenka „ Vivo” to dedykacja dla żony Veroniki aIf Only”  (nagrany z Duą Lipą i wydany także jako singiel) został napisany we współpracy z Francesco Sartorim oraz niedawno zmarłym Lucio Quarantotto. To właśnie L. Quarantotto jest współtwórcą  jednego z największych hitów A.Bocelli’ego – „Con Te Partirò/ „Time To Say Goodbye”, który został nagrany 20 lat temu i stał się jednym z najlepiej sprzedających się utworów klasycznych wszechczasów.

Andrea Bocelli jest niekwestionowaną gwiazdą, występował dla papieży, prezydentów i rodzin królewskich,w największych salach koncertowych i operach na całym świecie. Sprzedał ponad 85 milionów płyt, zdobył Złoty Glob, nagrody BRIT Classical,  siedem statuetek  World Music Awards, ma swoją gwiazdę na Hollywood Walk of Fame. Przyciąga miliony słuchaczy, współpracując z wieloma gwiazdami muzyki pop, jak Tony Bennett, Nicole Scherzinger, Ed Sheeran, Ariana Grande, Nicole Scherzinger, Jennifer Lopez, LeAnn Rimes, Céline Dion, Tony Bennett i wiele innych.

Tym razem  Andrea Bocelli zaprosił do współpracy przy swoim nowym albumie Si ” największe gwiazdy światowej muzyki. Po wielkim wspólnym hicie „Perfect Symphony, ponownie zaśpiewał z Edem Sheeranem ( piosenka „Amo Soltano Te”), a w  „If Only” pojawia się rewelacyjna Dua Lipa. Ponadto, na płycie  znalazły się nagrania z udziałem Josha Grobana oraz sopranistki Aidy Garifulliny.  Kluczowym dla nowego albumu utworem jest znakomity duet ojca z synem. 20 letni Matteo Bocelli staje u boku Andrei w „Fall On Me” – pięknym, wzruszającym utworze o więzi pomiędzy rodzicem i dzieckiem. „Chciałem wrócić do moich wspomnień, kiedy byłem młodym mężczyzną, grającym na pianinie w barze – mówi o Andrea Bocelli. Oczywiście od tego czasu wydałem wiele albumów, nagrałem wiele pzrebojów i zrobiłem wiele innych rzeczy. Ale w pewnym momencie powiedziałem sobie: ‘Może nadszedł czas, aby poszukać nowych piosenek’. Zacząć wszystko od nowa, tak jak na początku mojej kariery”.

„ S i”  jest albumem o sercu i duszy, optymizmie i rodzinie, muzyce i magii. Dlatego właśnie  Andrea Bocelli zdecydował się na tak prosty i silny tytuł. „ Zbyt często mówimy „nie”, w naszym współczesnym świecie – wyjaśnia Bocelli –  Natomiast „tak” to słowo, które wypowiadamy przy pierwszym pocałunku, gdy się z kimś zgadzamy, gdy chcemy sprawić, by ktoś się dobrze poczuł. Sì to słowo, które mówimy, gdy coś się dobrze kończy. Jest tysiąc i jeden powodów, dla których sì jest pozytywnym i potężnym wyrażeniem emocji ”.

Dionizy Piątkowski