Imponująca robi się kolekcja nagród, jakie zbiera pakistańską wokalistka  Arooj Aftab. Odebrała swoją pierwszą  Grammy Award, otrzymała także statuetkę w kategorii Best Global Music Performance za niezwykle emocjonalny utwór „Mohabbat z albumu „Vulture Princ”. Wokalistka  podpisała lukratywny kontrakt i stała się gwiazdą legendarnej oficyny Verve Records.

Jej najnowszy album „Night Reign” jest kontynuacją „Vulture Prince”, który zrealizowała z takimi osobowościami, jak Anoushka Shankar, Badi Assad, Maeve Gilchrist, Jamey Haddad, Bhrigu Sahni, Kenji Herbert, Lady Jess, Jarvis Benson, Malcolm Parson, Jorn Bielfeldt, Shazhad Ismaily, Juliette Jones, Mario Carrillo, Petros Klampanis, Nadje Noordhuis, Gyan Riley i Darian Donovan Thomas. Album „Vulture Prince” odbił się szerokim echem wśród słuchaczy, pojawił się w notowaniach list popularności i sprzedaży w The New York Times, Pitchfork, NPR czy Variety.  Spotify wyróżnił Arooj Aftab jako Best New Artist i wybrał ją na swoją inauguracyjną ambasadorkę EQUAL w Pakistanie w marcu 2022 roku.

Na płycie „Night Reign” pojawiają się Cautious Clay grający na flecie, poetka Moor Mother oraz Chocolate Genius czyli Marc Anthony Thompson użyczający swojego głosu. Jest także Petros Klampanis i Maeve Gilchrist jako główni członkowie muzycznej rodziny Arooj. Powstała w ten sposób nowa muzyka pokazuje uderzającą zdolność Arooj Aftab do budowania piękna z różnych elementów. „Night Reign” to wyraźne odejście od tradycji lub ponowne odkrycie muzyki przodków. To odzwierciedlenie kilkunastu lat  życia Aftab w Nowym Jorku i jej nieskrywanego zaangażowania  i  pozostawanie wierną sobie. Z otwartym sercem, szczerością i dowcipem, artystka pozwala zbliżyć się do siebie jeszcze bardziej. Arooj Aftab sprawia, że noc staje się głównym tematem utworów. Artystka zagłębia się w wieloaspektową, odważną i fascynującą krainę, która ożywa po zmroku. Niektóre noce sprzyjają zakochiwaniu się, inne samotności, a jeszcze inne irytacji na wymuszonych spotkaniach towarzyskich – i takie właśnie są historie „Night Reign”.

Dionizy Piątkowski