Pianista i kompozytor Artur Tuźnik jest ( wraz z kwartetem Zagórski/Skowroński/Mucha) laureatem Nagrody Ery Jazzu 2015. Teraz mieszka w Kopenhadze, skąd emanuje ciekawymi pomysłami i projektami muzycznymi. Tym razem przedstawia autorskie Trio, z udziałem znakomitych muzyków  jazzowej sceny skandynawskiej: basisty Nilsa Bo Davidsena oraz perkusisty Jakoba Høyera.

Artur Tuźnik zadebiutował na międzynarodowej scenie jazzowej albumem „Quintet” w 2011 roku. Płyta została doskonale odebrana przez międzynarodową krytykę jako „excellent contemporary record and real must listen”, a sam Artur był opisywany jako „ niezwykle utalentowany improwizator ” i „ wybitny solista ”. W różnych projektach Tuźnik dzielił scenę z artystami takimi jak Jeremy Pelt, Anders AC Christensen, Anders Mogensen, Maciej Obara, Tomasz Dąbrowski, Piotr Damasiewicz, Tomas Franck, Alex Riel, Jesper Lundgaard, Richard Andersson, Andreas Lang. Z zespołami pod swoim nazwiskiem jest laureatem Grand Prix na międzynarodowych konkursach m.in w Hoeilaart (Belgia), Almeria (Hiszpania), Jazz Nad Odrą, Bielska Zadymka Jazzowa czy Blue Note Poznań Competition. Był również nagradzany jako najlepszy instrumentalista na konkursach B-Jazz Burghausen (Niemcy), Getxo Jazz (Hiszpania) oraz na Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach. W ciągu ostatnich lat sporo koncertował ze swoimi projektami (TRIO, Obara/Tuznik Danish Quartet, Licak/Tuznik Quintet, HÅT, Sunken Land i Outbreak Quartet). Z ostatnim zespołem wydał album „Last Call” dla Radia Katowice.

Nils Bo Davidsen  jest od ponad dwóch dekad jednym z najbardziej rozchwytywanych basistów jazzowych oraz tzw. muzyki improwizowanej.  Zrealizował ponad 40 albumów współpracując z takimi muzykami jak: Dave Liebman, Peter Brotzmann, Chris Speed,John Tchicaï, Tim Berne, Marc Ducret, Django Bates, Ray Anderson, Luther Thomas, Joachim Kühn, Herb Robertson, Richie Beirach, Adam Nussbaum, Tom Rainey, Sam Yahel i Gary. Polskiej publiczności znany również z Tom Trio trębacza Tomasza Dąbrowskiego oraz Zagórski/Skowroński/Mucha/Tuźnik Quartet.

Jakob Høyer to wszechstronny perkusista współpracujący zarówno z legendarnymi zespołami rockowymi (The Raveonettes, Trentemoller), jak i czołowymi postaciami światowego jazzu  (Lee Konitz, Joe Lovano, Tom Harrell, Andrew D’Angelo, Chriss Speed, Thomas Morgan). Pojawia się na wielu albumach a popularność zdobył koncertując kilkanaście lat z legendarnym saksofonistą George’em Garzone. Jest także muzykiem  gitarzysty Jakoba Bro.

Na nowej płycie trio  prezentuje  głównie kompozycje  lidera-pianisty, mocno inspirowane polską i duńską muzyką folkową oraz skandynawskim formami jazzowej awangardy. Stąd właśnie brzmienie utrzymane jest w modalnym, medytacyjnym charakterze,  zamknięte w krótkich formach,  z silną harmoniczną barwą oraz bardzo otwarte na przemyślaną  improwizację. Poprzez skupienie i swego rodzaju wyciszeniu muzycy tworzą specyficzne, nostalgiczne brzmienie, które nie unikając nowoczesnej sonorystyki staje się zgrabnym, momentami melodyjnym, jazzowym zaśpiewem. Pianista jest skupionym twórcąą, pewnym swoich koncepcji i technicznej wirtuozerii. Kompozycje budowane są  skromnie, ale wyplatane kunsztownymi improwizacjami z ciekawym ,nowoczesnym i romantycznym brzmieniem. Artur Tuźnik  stara się jedynie towarzyszyć muzyce, by wraz z rytmem perkusji wbijać się perfekcyjne w melodię proponowaną kompozytorskim zamysłem. Zdawać by      się mogło, że Trio   porusza się już w  „EMC-owskiej pierwszej lidze”, bo takie jest pełne przesłanie płynące z płyty muzyki ( ale także i koncertu, który w Poznaniu dobitnie  potwierdza mój zachwyt). Być może  wpływ na taką właśnie koncepcję mają także duńscy muzycy, ale nie bez znaczenie jest tutaj także niezwykle rozległa skala twórczych aspiracji polskiego pianisty. Artur Tuźnik bawi się dźwiękiem, nie udziwnia jego kolorytu, podporządkowuje się jazzowej logice i garściami czerpie z inwencji sekcji rytmicznej. To jedna z ciekawszych płyt młodego, polskiego jazzu : perfekcyjnie zagrana i doskonale   przyporządkowana temu ,co w dzisiejszym jazzie nazywa się twórczą, kreatywną koncepcją.

Dionizy Piątkowski