Formacja Black Umfolosi to, obok słynnej Ladysmith Black Mambazoo, kolejna legendarna grupa wokalna, która muzyką swego narodu przedostała się na światowe estrady. Założona w 1982 roku grupa z afrykańskiego Zimbabwe wyspecjalizowała się nie tylko w rewelacyjnych interpretacjach ludowych, etnicznych pieśni i piosenek, ale także w ich tanecznej interpretacji. Podobnie jak Ladysmith Black Mambazoo, artyści Black Umfolosi stali się niezwykle atrakcyjną estradową prezentacją podbijająca publiczność całego świata. Black Umfolosi określono jako „najświeższy powiew wokalny” specjalizujący się w niezwykłych interpretacjach ludowej tradycji afrykańskiej (imbube music, gumboot dance oraz tradycyjnych tańcach Zulu). Nie bez powodu najczęściej formację określa się jako „rozśpiewanych i roztańczonych ambasadorów kultury Zimbabwe”.
„ Nasza muzyka to nie tylko forma rozrywki, ale sposób na szerzenie miłości i pokoju – mówi Thomeki Dube, śpiewak Black Umfolosi. Istnieje potrzeba złagodzenia niesprawiedliwości rasowej i społecznej więc wspieramy ruch Black Lives Matter, ponieważ jako muzycy podróżujący po świecie martwimy się, że by ten piękny świat pokochał pokój, szacunek i miłość. Akceptujemy różnice kulturowe i nie dzielimy ludzi z powodu rasy, do której należą; postrzegamy różnorodność wśród ludzi jako coś pięknego. Muzyka jednoczy wszystkich z różnych środowisk etnicznych, rasy, płci i wieku. Tak jak nasza muzyka nie ma koloru”.
„ Earth Song ” to piętnasty album Black Umfolosi : wspaniały wachlarz aksamitnych harmonii, fenomenalnie zwarta perkusja, subtelnie ewoluujące melodie i radosne gospel. Te dziewięć nowych utworów a cappella celebruje Ziemię i jej mieszkańców, wiarę i codzienne życie. Otwierający album utwór „ Coming Your Way” to swego rodzaju modlitwa, gdzie pojawiają się wersy o „czas na szczęście” i apel „niech nasze ślady trwają wiecznie”. Tytułowy „Earth Song” to piękny manifest o ochronę planety i naszego środowiska ( „są inne pokolenia, które przyjdą po nas i możemy osiągnąć lepszą ziemię, dbając o nasze środowisko, ponieważ ziemia dba o nas”).