Chris Potter  to interesujący i muzycznie elokwentny multiinstrumentalista (saksofonista tenorowy,  altowy i sopranowy,  klarnecista,  flecista także   pianista), który uznanie i popularność zyskał nie tylko realizują brawurowe nagrania autorskie, ale także koncertując i nagrywając z wybitnymi jazzmanami. Już w szkole średniej  ( 1981-85) pojawiał się  w zespołach znanym muzyków koncertujących w Chicago. Jako 18-latek otrzymał stypendium i podjął naukę w nowojorskich New School of Jazz oraz w Manhattan School of Music. Uczelnie te zaciążyły na karierze chicagowskiego muzyka ;nauczycielem  jazzu był pianista Kenny Werner, którego talent pedagogiczny rozbudził w młodym saksofoniście bakcyl jazzu. Wraz z rekomendacjami  K.Wernera , Potter został niebawem muzykiem zespołu Reda Rodneya  (1989) i z tym legendarnym trębaczem (m.in. zespołów Charliego Parkera) konsekwentnie rozbudzał jazzową ambicję. W latach 90-tych stał się poszukiwanym i chętnie zapraszanym muzykiem w grupach wybitnych jazzmanów: grał  w zespołach Jima Halla, Paula Motiana, Johna Scofielda, Mike’a  Mainieri’ego,  Dave’a Douglasa, Johna Patitucci’ego, Dave’a Hollanda, Steve’a Swallowa, Ala Fostera,  w grupie Mingus Big Band. Magazyn The New Yorker komplementuje muzykę Chrisa Pottera następujaco : „ Potter jest artystą, którego wspaniała technika zawsze służy muzyce, nigdy samej sobie. Jego warsztat kompozycyjny z każdym albumem staje się coraz lepszy.”

 Saksofonista doskonale odnajduje się także w autorskich projektach, do których zaprasza wybitnych innowatorów jazzu : Jacka De Johnette’a, Joe Lovano, Billy’ego Drummonda. Od kilku sezonów Chris Potter jest nadwornym artystą oficyny ECM Records , dla której realizuje swoje autorskie projekty. („ Imaginary Cities ” i „The Sirens”) ale także płyty, na których pojawił się gościnnie ( np., „Lost in a Dream” Paula Motiana lub nagrodzony Grammy „ What Goes Around „ Dave’a Hollanda).

„The Dreamer Is the Dream” to trzeci album, który Potter nagrał  ( jako lider) dla ECM.. Artysta gra tu na saksofonie tenorowym – swoim flagowym instrumencie, który uczynił go jednym z najbardziej podziwianych muzyków pokolenia. Chris Potter prezentuje nowy, akustyczny kwartet, który w naturalny sposób łączy melodyczne rapsodie z mocną, zdecydowaną rytmiką. Grupa złożona jest z wyśmienitych muzyków, dobrze znanych fanom nagrań spod znaku ECM: pianisty Davida Virellesa, basisty Joe Martina oraz perkusisty Marcusa Gilmore’a.

Dionizy Piątkowski