Dani Perez ( jako Daniel Perez Amboage) przybył, z rodzinnej Argentyny, do Barcelony pod koniec dwudziestego wieku. Dzisiaj jest utytułowanym profesorem i nauczycielem gry na gitarze w tak znamienitych ośrodkach jak Master Classes a Taller de Músics de Barcelona, Conservatori del Liceu, Escola Municipal de Badalona. Jest wielokrotnym laureatem prestiżowej „Premis Millor Guitarrista” oraz konkursu  Festival de Getxo. Najpełniej realizuje się w ramach autorskiego trio  ( z kontrabasistą Davidem Mengualem i perkusistą Davidem Xirgem). Tym razem do zespołu zaproszono wyśmienitego trębacza Beneta Paleta i zrealizowano ciekawa sesję „Contrafacts”.

Kwartet Dani Pereza ( w kilku utworach wzbogacone także brzmieniem Fender Rhodes w wykonaniu Txema Riera) wypracowało interesującą syntezę brzmień i nastrojów z perfekcyjną szkołą jazzowego postrzegania artystycznej materii. „ Może nie powinienem tego mówi” – zauważa Dani Perez – ale prawdą jest, że pojawili się tu muzycy, którzy nie zgadzają się z tradycyjnym sposobem rozumienia jazzu  i poprzez własne poszukiwania tworzą znakomitą, impresyjną muzykę”. Gitarzysta jest także kompozytorem wszystkich utworów, ale  solistą wydaje się przede wszystkim trębacz Benet Palet. „ Nigdy nie myślałem, że to jest bardzo ważne, że to tylko moja muzyka – mówi i genezie albumu „Contrafacts” Dani Perez. Tak naprawdę ten album istnieje w dużej mierze dzięki moim kolegom. Nalegali, żeby dalej grać razem, nawet jeśli nie mieliśmy dobrze płatnych koncertów. Myślę, że zrobili to dla mnie, dla przyjaźni. A także dlatego, że na pewno dobrze się przy tym bawią ”.

Argentyński gitarzysta Dani Perez jest jednym z najbardziej wpływowych artystów jazzowych i należy do grona najciekawszych i niezwykle aktywnym muzyków, którzy realizując własne, nonkonformistyczne projekty stają się liderami ważnych, artystycznych wydarzeń. Tak było w czerwcu 2002 roku gdy w ramach prezentacji na prestiżowym San Sebastian Plaza Festival gitarzysta zaprezentował swój nowy zespół i ciekawy pomysł estradowy. Sensacją  oraz zaskoczeniem okazał się bowiem  interesująco dobrany repertuar koncertu, który zawierał interpretacje filmowych kompozycji Krzysztofa Komedy. Program ten, tym razem z udziałem poznańskiego saksofonisty Dawida Tokłowicza, trio przedstawi na galowym koncercie Ery Jazzu.

Dionizy Piątkowski