W ciekawej serii ”Musical Explorers” ukazują się dokumentalne nagrania (z 1954-1969 roku) zrealizowane przez słynnego Deben Bhattacharya, ukazujące ludową muzykę Indii wzbogaconą duchowym przesłaniem boga Krishny. „Krishna In Spring” to ścieżka muzyczna oraz towarzyszący temu film DVD, który zrealizowano dokumentując ludową, hinduską, duchowa muzykę . Dając wyraz poszanowania dla Brahma, Vishnu i Shivy budując specyficzny ”wiosenny promyk Krishny” , etyczno-moralnej dyrektywy dla dzisiaj blisko miliardowej hinduskiej populacji. Z drugiej strony jest to także swoista synteza tego , co w końcu lat 60-tych działo się w historii, kulturze i umysłach milionów Hindusów, dla których Krishna jest oczywistym moralnym drogowskazem. Ale to także czas, gdy ruch Krishna ( Hare Krishna) stawał się w zachodnich cywilizacjach (głównie w USA) moralno-religijną alternatywą. Pokolenie Woodstock, Flower Power i wojny w Wietnamie odbierało „spring Krishna” jako ważny przekaż innej kultury oraz moralnej ideologii.
Niełatwo jest sformułować definicję hinduizmu, ponieważ nie ma w nim sprecyzowanych zasad wiary, hierarchii kapłanów czy organu zarządzającego. Są jednak nauczyciele, zwani swaminami oraz przewodnicy duchowi — guru. Jest zatem hinduizm złożonym systemem wierzeń i instytucji, kształtujących się aż do naszych czasów począwszy od ułożenia Wed, najstarszych pism. Hinduizm to kult boga Wisznu, Shivy i bogini Shakti, różnych ich wcieleń i aspektów oraz współmałżonków bądź potomstwa. Obejmuje więc także kult Ramy i Kryszny (wcieleń Wisznu), Durgi, Skandy i Ganesi. Podobno w hinduizmie otacza się czcią 330 milionów bogów. Hindusi często nazywają swą religię sanatana dharma — wiecznym prawem lub porządkiem. Hinduizm jest w rzeczywistości dość szerokim pojęciem, obejmującym liczne religie i sekty które w ciągu tysięcy lat pojawiały się i upowszechniały, nie wychodząc poza obręb dawnej obszernej mitologii hinduskiej. „ Mitologia indyjska to dżungla — bujna i gęsta. Gdy się w nią zagłębiasz, przestajesz dostrzegać światło dzienne i tracisz wszelką orientację”- podaje wiarygodna New Larousse Encyclopedia of Mythology.
Z religii hinduskiej wywodzi się ruch Hare Krishna. Oparty jest przede wszystkim na poemacie epickim „Bhagawad-gita”( „Pieśni Pana” ), traktującym o Krysznie jako osobowej inkarnacji Wisznu i najwyższym z bogów. Ruch postuluje wiarę w reinkarnację. Kiedy człowiek ma dobrą karmę, czyli w ciągu swojego życia odznaczał się dobrymi uczynkami, ma szanse na wyższy poziom reinkarnacji w następnym życiu. Jednak jeśli realizuje „bhakti joga” rozumiane jako oddana służba bogu, nie doświadcza kolejnego wcielenia, lecz wchodzi do świata duchowego. Sposobem czczenia Kryszny jest śpiewanie jego imienia, a także powtarzanie go w formie mantry. „Krishna In Spring” jest ciekawym i niezwykle wiarygodnym dokumentem hinduskiej duchowości i uwielbienie dla Krishny.