Mimo, że wokół otoczeni jesteśmy elektroniką i nowoczesnymi technologiami to muzyczny termin “ fusion” zaczyna wybrzmiewać archaizmem i już coraz trudniej wpasować go w tę modną przed laty stylistykę. Naturalnie ogromna rzesza muzyków jest konsekwentna pomysłom i brzmieniu jakie wypracowały przed lat grupy The Yellowjackets, Spyro Gyra, Weather Report ,The Mahavishnu Orchestra czy Return To Forever – to coraz trudniej jest w fusion-nurcie wymyśleć coś nowego i odkrywczego.
Album “So Far So Close” jest jakby zaprzeczeniem tych słów. Firmowany przez nieznanego w Europie pianistę/keyboardzistę z Indonezji – Dwiki Dharmawana jest jakby „a priori” skazany na sukces bowiem przygotowany został z przesłaniem, by pokazać, że „stara gwardia” trzyma się w swojej fusion-bazie dość mocno. W rodzimej Indonezji Dwiki Dharmawan szczyci się statusem pierwszej wielkości jazzowej gwiazdy, a nagrany w Los Angeles album, mimo iż jest pierwszym autorskim albumem firmowanym nazwiskiem 50-letniego dziś muzyka, jest płytą powstałą po udziale Dharmawana w rozlicznych projektach jak m.in. World Peace Trio, czy wspólne dokonania z takimi artystami jak Gilad Atzmon i Kamal Musallam
Skoro w zespole jest basista Jimmy Haslip ( ex Joe Zawinul’s Syndicate), Chad Wackerman ( ex Frank Zappa), skrzypek Jerry Goodman ( ex Mahavishnu Orchestra) to nie można takiemu projektowi niczego zarzucić. Muzycy nie wyznaczają tutaj nowych trendów, nie szukają karkołomnych eksperymentów, bawią się elektronicznym brzmieniem rozpracowując wiele ciekawych, muzycznych pomysłów. Jeśli do tego dodać bardzo zgrabne połączenie progresywnego jazz rocka, funku i fusion z elementami etnicznymi i wykorzystaniem całej gamy egzotycznie brzmiących instrumentów , to efekt jest zachwycający.
P.S.
Amerykańska oficyna Moon June Records jest doskonale znana entuzjastom mocnych, elektroniczno-jazzowych dźwięków. Nagrywają tu m.in. Mark Wingfield, Ben Williams, Jimmy Haslip ( ex- Syndicate Joe Zawinula), Chad Wackerman ( ex-Frank Zappa), John Etheridge. W katalogu doskonałe albumy Soft Machine, Allana Holdswortha , Marka Wingfielda, Hugh Hoopera, formacji Machine Mass, kultowej Moraine, Soft Machine Legacy czy flagowej grupy Simak Dialog indonezyjskiego gitarzysty Tohpati. Producent Leonardo Pavković zgromadził znamienitych muzyków, z którymi realizuje doskonałe albumy wymykające się komercyjnej klasyfikacji. Jeśli chcecie świeżego, amerykańskiego jazz-rocka , przywodzącego na myśl najlepsze nagrania Weather Report, Mahavishnu Orchestra czy elektrycznych grup Chicka Corea, Johna Scofielda, Billa Frisella zaglądajcie do katalogu Moon June Records.