Nieczęsto zdarza się by liderem trio był perkusista. Tak jest w przypadku Emil Brandqvist Trio, jednej z najpopularniejszych formacji europejskich, która dołączyła do elity skandynawskich zespołów ( od E.S.T. trio, Tigvall Trio po Jacob Karlzon Trio) lansujących specyficzne „ nordic sound of jazz art trio”. Emil Brandqvist to kompozytor i lider zespołu o niezwykłym wyczuciu melodii i prostym pięknie, a jego nastrojowe oraz ilustracyjne kompozycje czerpią inspirację zarówno z muzyki ludowej, klasycznej, jak i z jazzu. Emil Brandqvist, wraz z pianistą Tuomasem Turunenem i basistą Maxem Thornbergiem, tworzy trio z niezwykle dynamicznym i pięknym fortepianowym jazzem. Od wydania w 2013 roku  debiutanckiego albumu „Breathe OutEmil Brandqvist Trio ugruntowało pozycję jednego z najbardziej ekscytujących zespołów jazzowych w Europie. Kolejne albumy zyskiwały także entuzjastyczne rekomendacje i nagrody : „Seascapes” z 2015 roku był nominowany do nagrody Echo Jazz Preis, „Falling Crystals” z 2016 roku był w czołówce  bestsellerów niemieckiej listy jazzowej a wydany w 2018 roku album „Within a Dream” był znakomitym prologiem ( 3 miejsce na niemieckiej liście jazzowej) i zapowiedzią najnowszej koncepcji realizowanej na najnowszej płycie „Entering The Woods”.

Szwedzki kompozytor i perkusista pokazał, że formułę klasycznego jazowego trio można natchnąć nową energią. Wielka w tym zasługa kwartetu smyczkowego, który pojawił się już na debiutanckiej płycie Emil Brandqvist Trio „Breathe Out„. Album urzeka swoim pięknem, prostotą i siłą emocji. Pianista Tuomas Turunen jest wirtuozem fortepianu a wspiera go Max Thornberg, którego kontrabas jest aksamitnym odbiciem pomysłów kompozytora. Lider, Emil Brandqvist z mistrzowskim wyczuciem, kieruje muzyczną opowieść w coraz to nowe, bardziej ekscytujące rejony. Kreślone przez Emila Brandqvista subtelne kompozycje, są punktem wyjścia do wciągających relacji między muzykami a pod każdą nową frazą i zagraniem  pojawiają się kolejne pokłady inspirujących dźwięków. Emil Brandqvist  wyznacza rytm całej koncepcji, ma odwagę postawić melodię na pierwszym miejscu, przeżyć swoje folklorystyczne wpływy z dalekiej północy i zamiłowanie do cichej gry na perkusji. Obfite wsparcie zapewnia skład tria: Tuomas Turunen, pianista i kompozytor z Finlandii ( jest odkryciem  dekady, pianistą, który choć skłania się ku klasycznej stylistyce to buduje znakomite faktury jazzowe) oraz kontrabasista  ze Sztokholmu, Max Thornberg .

Entering The Woods ” na którym poza trio słyszymy flugelhornistę Johana Apslunda, flecistę i klarnecistę Martina Brandqvista  oraz akordeonistkę Lisę Langbacka jest kontynuacja pomysłów lidera, który stylistykę i brzmienie swoich kompozycji ubarwia zaproszeniem do zespołu innych muzyków. Tak jak w przypadku debiutanckiej „Breathe Out” ( sesji przy akompaniamencie kwartetu smyczkowego, z nie lada aranżacyjnym zmysłem  i wyobraźnią), tak w „Entering The Woods” mamy do czynienia z doborowym składem skandynawskich muzyków jazzowych, budujących swój język z bardzo subtelnych, zmysłowych skojarzeń, charakterystycznych dla wielkich jazzowych romantyków, kreujących niezwykłą, elegancką, melodyjną prostotę artystycznych emocji.

Dionizy Piątkowski