Ennio Morricone  to jeden z najważniejszych kompozytorów muzyki filmowej. Jest autorem ścieżek dźwiękowych do blisko 500 filmów, w tym dzieł takich jak: „Misja” (reż. R. Joffe), „Dawno temu w Ameryce” (S. Leone), „Nietykalni” (B. de Palma), „Cinema Paradiso” (G. Tornatore) czy „Frantic” ( R. Polański). Przełomowym dla jego życia i kariery stało się spotkanie z włoskim reżyserem Sergio Leone, co dało początek wieloletniej współpracy obu wybitnych artystów. Morricone stworzył wówczas muzykę do tzw. „spaghetti westerns„.  Choć jest autorem kilkuset kompozycji wykorzystanych w filmach, to jest także autorem ponad stu autonomicznych utworów muzycznych, z których wiele przyniosło mu prestiżowe nagrody, a niektóre dzieła stały się klasykami gatunku ( „Cantata Frammenti di Eros” i „Cantata per l’Europa„). Światową sławę zyskał dzięki skomponowaniu ścieżki dźwiękowej do filmu „Misja” w 1986 roku. Stał się odtąd poszukiwanym i cenionym kompozytorem muzyki filmowej, z którym chętnie współpracowali m.in. Pedro Almodovar, Oliver Stone, Mike Nichols czy Brian de Palma.

Ennio Morricone  – jeden z najważniejszych twórców muzyki filmowej, uhonorowany w 2006 roku Oscarem za całokształt twórczości – wydaje swój pierwszy album dla wytwórni Decca. Tym gestem świętuje swoje 88 urodzin! Po podpisaniu kontraktu z wytwórnią Decca Ennio Morricone powiedział: “Po sukcesie muzyki do ‘Nienawistnej ósemki’ byłem zachwycony, że mogę ponownie współpracować z wytwórnią Decca przy okazji mojego własnego projektu płytowego – w wyjątkowym momencie mojej kariery, kiedy obchodzę 60-lecie pracy artystycznej. To było niezapomniane przeżycie, mogłem dyrygować swoimi kompozycjami i utrwalić je z Czeską Narodową Orkiestrą Symfoniczną. Perfekcja z jaką wykonują moje kompozycje jest naprawdę wyjątkowa.” Nowy album i podpisanie kontraktu płytowego przypada na czas światowego tournee Morricone związanego z 60-leciem działalności muzycznej, podczas którego artysta będzie występował na całym świecie z nowym programem ( także w Krakowie ) angażującym ponad 200 muzyków na estradzie. Co ciekawe, nowa trasa koncertowa następuje krótko po zakończonym wielkim sukcesem tournee po Europie, podczas którego artysta wystąpił przed liczącą ponad 150 000 osób publicznością w 22 miastach – przy owacjach na stojąco i niezwykle przychylnych ocenach krytyki muzycznej. Album  „Ennio Morricone – 60 Years Of Music” powstał dla uczczenia wieloletniej kariery kompozytora. Wersja deluxe  zawiera DVD zatytułowane „ Morricone and Tarantino at Abbey Road Studios” dokumentujące współpracę kompozytora z reżyserem przy produkcji filmu „ Nienawistna Ósemka” (The Hateful Eight).

Ennio Morricone – 60 Years Of Music” to pierwszy album zawierający najsłynniejsze przeboje Ennio Morricone dyrygowane przez artystę i nagrane pod jego nadzorem. Możemy tu podziwiać słynnego Maestro dyrygującego swoimi najsłynniejszymi tematami z filmów takich jak „The Good, the Bad and the Ugly” czy nagrodzony Oscarem za muzykę filmową obraz Quentina Tarantino „The Hateful Eight”.  Nowy album jest uhonorowaniem 60 rocznicy pracy twórczej kompozytora i dyrygenta, a jednocześnie prezentacją jego najnowszych nagrań z Czeską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, z którą artysta miał już okazję wcześniej pracować.

Dionizy Piątkowski