Nowy album włoskiego trębacza Enrico Ravy doskonale wpisuje się w nową politykę wydawniczą ECM Records, która wydaje koncertowe Nagrania swoich artystów. To już nie tylko odkładana w archiwach ECM Records koncerty Keitha Jarretta, ale także koncertowe nagrania gwiazd monachijskiej oficyny Manfreda Eichera.

Enrico Rava zauroczony muzyką Milesa Davisa i charakterystycznym brzmieniem jego trąbki, profesjonalną, jazzową współpracę nawiązał ( w 1965 roku) z koncertującymi w Rzymie muzykami amerykańskimi. Najciekawszą okazała się z saksofonistą Gato Barbierim oraz pianistą Mal’em Waldronem. Rozpoczął także regularną współpracę (1966-69) z saksofonistą Lee Konitzem. W 1967 roku wraz z saksofonistą Steve’m Lacy’m odbył pierwsze, entuzjastycznie przyjmowane koncerty w Nowym Jorku. Ważną dla kariery Ravy okazała się także współpraca (koncerty i nagrania)  z Roswellem Ruddem, z którym występował w latach 1969-78. Spore uznanie włoski trębacz zdobył w połowie lat 70-tych koncertując z warsztatową formacją Globe Unity Orchestra. W latach 80-tych Enrico Rava decyduje się na powrót (z Nowego Jorku) do Włoch; zakłada własne zespoły, z których najciekawszymi okażą się kwartety z Tony’m Oxleyem, Art Farmerem, Enrico Pieranuzzim, Archie Sheepem, Naną Vasconcelos’em  oraz nagrania  i koncerty z Donem Cherrym, Charliem Hadenem, Dollarem Brandem, Carlą Bley, Dino Saluzzim, Johnem Abercrombiem. Autorskie projekty w ramach Rava String Band  i arcyciekawe „Enrico Rava Plays Italian Composers”, ”Rava Plays Carmen” i ‘Rava l’Opera Va” z przepieknymi, jazzowymi interpretacjami klasycznych kompozycji Pucciniego, Bizeta, Nino Roty, Albinioniego. Program „Enrico Rava Plays Italian Composers” uhonorowany został jako najważniejsze europejskie wydarzenia jazzowe. Z takimi rekomendacjami Enrico Rava stał się przez kolejne dekady atrakcja wielu znamienitych scen i festiwali, ale także wiodącym artystą monachijskiej ECM Records, która skrupulatnie dokumentuję wszystkie artystyczne projekty włoskiego trębacza i kompozytora.

Nowy album „ Edizione Speciale” jest rejestracją koncertu z Middelheim Festival w Antwerpii w 2019 roku. Enrico Rava przedstawił swój włoski zespół (Enrico Rava- trabka i flugelhorn, Francesco Bearzatti – saksofon tenorowy, Francesco Diodati – gitara, Giovanni Guidi – fortepian, Gabriele Evangelista – kontrabas i  Enrico Morello – perkusja), który z pasją i rozmachem zagrał kompozycje lidera. Repertuar obejmuje materiał z wczesnych nagrań artysty („ Enrico Rava Quartet „ z 1978 roku  i „Wild Dance” z 2015), a także  „Once Upon a Summertime” Michela Legranda, angielskiej wersji „La valse des lilas”, jak również kubańskiego przeboju „Quizás, Quizás, Quizás”.

Dionizy Piątkowski