Doskonale znana w poznańskim środowisku muzycznym wokalistka Ewelina Rajchel zrealizowała ciekawą, autorską płytę “Sound & Light”, album, który ukazuje skrywane talenty popularnej piosenkarki. Ewelina odległa jest w wielu projektach od przebojowej, cukierkowej muzyki popularnej, ale ten zarzut  wspaniale przekłada się na jej entuzjazm do wokalistyki opartej na stylistyce jazzu, funky, soulu i bluesa. Wokalistka jest konsekwentnie uczciwa swoim fascynacjom a sesja „Sound & Light” jest pełnym wachlarzem stylistycznych odniesień do brzmień i nastrojów, jakie od lat kreują sztukę Eweliny Reichel. Także i tym razem muzyczna struktura budowana jest przez – pilotującego zgrabnie estetykę śpiewu artystki – Piotra Kałużnego, niezwykłego twórcę i niedoścignionego aranżera, kompozytora i doskonałego pianistę. To z pewnością ten tandem jest „ odpowiedzialny” za nastrój całego albumu, bowiem jest w tej muzyce sporo z funky-soulowej fascynacji Piotra, jak i ciekawej wokalnej maniery Eweliny.

Ewelina Rajchel naukę śpiewu rozpoczęła w Studium Piosenki przy Estradzie Rzeszowskiej ucząc się jednocześnie gry na gitarze. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Poznaniu Studium Piosenkarskiego im. Czesława Niemena w Poznaniu. To także laureatka programu telewizyjnego „Szansa na sukces” ( zmierzyła się z trudnymi  piosenkami Anny Marii Jopek). W roku 2005 otrzymała Grand Prix Festiwalu Piosenki Greckiej w Zgorzelcu oraz statuetkę Prezydenta Miasta Poznania w konkursie „Zostań Gwiazdą Kabaretu”. Od roku 2007 współpracuje z pianistą Piotrem Kałużnym, z którym wspólnie stworzyła autorski recital „Serce jak diament”. W jej repertuarze znajdują się także  swingujące piosenki z lat 20-tych i 30-tych, recital piosenek włoskich „Italia, Italia…” oraz program „Close to You” – największe przeboje Burta Bacharacha”, które Ewelina Rajchel zrealizowała wraz z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Orkiestrą Sinfonia Baltica. W jej rozległym repertuarze są także  włoskie piosenki z repertuaru Czesława Niemena oraz doskonale dobrany zestaw piosenek skomponowanych przez Krzysztofa Komedę.

Album „Sound & Light” jest  zatem ciekawym i dopracowanym zestawem kilkunastu, różnorodnych  piosenek odwołujących się do różnych stylistyk. Autorskie kompozycje Eweliny Rajchel oraz Piotra Kałużnego ciekawie wpisały się w emocjonalną poetykę tekstów wokalistki ( tych pisanych w języku polskim, ale  i w języku angielskim). Wokalistce towarzyszy perfekcyjne trio ( Piotr Kałużny – instrumenty klawiszowe, perkusista Andrzej Kubiak oraz basista Przemysław Ślużyński). Wspólnie stworzyli ciekawe brzmienie, osadzone w nastrojach kultowych  dla muzyki popularnej lat 80-tych i 90-tych, dla subtelnej wokalistki.

Dionizy Piątkowski