Niezwykle rozległa jest skala zainteresowań szwajcarskiego perkusisty Floriana Arbenza, który poza licznymi autorskimi projektami doskonale odnajduje się  m.in. jako muzyk znakomitego trio Vein, jednego z najbardziej ekscytujących zespołów europejskich. Co ciekawe, trio zyskało znakomitą reputację  zarówno wśród słuchaczy jazzu, jak ze względu na różnorodność stylistyczną, entuzjastycznie przyjmowane jest przez młodych entuzjastów muzyki. Trio  Vein ( Michael Arbenz- fortepian, Thomas Lähns- kontrabas i Florian Arbenz-perkusja) stworzyli ciekawe, brzmieniowe odniesienie do modnych skandynawskich zespołów precyzyjnie budując swoją inną, jazzową tożsamość. Z jednej strony zapraszają do zespołu legendarnego saksofonistę Dave’a Liebmana, z drugiej bawią się sesjami „The Chamber Music Effect” lub „Vein Plays Ravel” czy aranżacjami w stylistyce tradycji Duke’a i  Gila Evansa. Muzyka trio Vein  ciekawie łączy bowiem tradycje europejskiej, klasycznej muzyki kameralnej z emocjonalną sztuką improwizacji jazzowej.

Ciekawym jest duet perkusisty z amerykańskim saksofonistą Greg’em Osby. Greg Osby i Florian Arbenz regularnie grają w różnych projektach od 1998 roku (grając razem ponad dwieście koncertów na całym świecie). „Reflections”” to program w dwóch, kreatywnych, uzupełniających się artystów. Muzycy, w przemyślanej improwizacji inspirują się serią obrazów słynnego szwajcarskiego malarza Stephana Spichera. To dzieła Spichera obracają się wokół nieskończonej się linii barw  i dialogu perkusji z saksofonem. Swoją ekspresją i siłą inspirują Arbenza i Osby’ego do osiagniencia absolutu awangardowej, jazzowej  improwizacji.  Z jednej  strony rozległym, płynnym melodiom Osby’ego towarzyszy potężna i pełna wyobraźni gra Arbenza, z drugiej  jego wyrafinowana i melodyjna perkusja wydobywa piękne, krystalicznie czyste melodie Osby’ego. Rodzi się zatem zdumiewająca muzyczna wspólnota, pełna zaskakujących zwrotów melodycznych, rytmicznych i dynamicznych, granych z najwyższą precyzją nawet w najbardziej złożonych, zniekształconych i pokręconych fragmentach ich kompozycji, aranżacji i solówek.

Oprócz projektów „Arbenz – Osby”, Trio Bizalom oraz Trio Vein perkusista koncertuje z NDR Big Band & Basel Sinfonietta, z gościnnym udziałem saksofinistów: Andy’ego Shepparda, Dave’a Liebmana i Grega Osby. Nowym projektem jest warsztatowa formacja Convergence (Jorge Vistel –trąbka, Maikel Vistel –saksofon, Nelson Veras- gitara, Jim Hart-  wibrafon, Rafael Jerjen i  Heiri Känzig-kontrabas oraz perkusista Florian Arbenz). W ramach tej nowej, międzykontynentalnej współpracy Florian Arbenz dołącza do rewelacyjnego Cuban Vistel Brothers (saksofon i trąbka) by kreować nowoczesne brzmienie dzisiejszego jazzu; tutaj oparte  także o muzykę klasyczną, ethno, kubańską, brazylijską i zachodnioafrykańską, ale przede wszystkim trzymającą się  tradycji jazzu.

Dionizy Piątkowski