Nieoczekiwany debiut i równie tajemniczy artysta. Do tego entuzjastyczny tytuł albumu. Fryderyk HD to skrywający się pod artystycznym pseudonimem pianista, kompozytor i producent Fryderyk Hoang Dong, który zrealizował autorski album „Sounds Good” – niezwykle ciekawy projekt młodego, polsko-wietnamskiego artysty. Fryderyk urodził się w Warszawie w polsko-wietnamskiej rodzinie, która  zadbała o jego muzyczną edukację. Już jako kilkulatek uczył się gry na pianinie, by w finale swojej muzycznej edukacji zostać absolwentem Wydziału Reżyserii Dźwięku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Dzisiaj Fryderyk HD jest wziętym pianistą i producentem wielu nagrań oraz sesji realizowanych z polską czołówką muzyki elektronicznej i rozrywkowej. Podczas swoich podróży po świecie zapoznał się z wieloma różnymi kulturami, szukał kulturowych korzeni w muzyce Azji, fascynował go świat amerykańskiego jazzu oraz słowiańskiej pianistyki romantycznej. Zachwycony jest swoimi muzycznymi herosami takimi, jak  Aaron Parks, Tigran Hamasyan oraz Avishai Cohen konsekwentnie przybliża się swoją muzyką ku standardom wyznaczanym przez te osobowości.. Jako sugestywny  pianista i niezwykle elokwentny kompozytor i aranżer doskonale odnajduje się w wielu stylistykach ( od rocka po ambient), ale zachwyt wzbudza także  jego jazzowe odniesienie do własnej twórczości. Taki jest album „Sounds Good” nagrany w czasie wielu sesji realizowanych niemal na całym świecie.

Niedawno zakończyłem nagrania do mojego debiutanckiego albumu „Sounds Good”- mówi o realizacji debiutanckiego krążka pianista i kompozytor Fryderyk HD. Na płycie zawarłem wyłącznie autorskie kompozycje, które realizowałem z młodymi muzykami z różnych części świata, z Australii, Japonii, Włoch i Norwegii oraz z wybitnymi postaciami polskiej sceny jazzowej.  Dbając o najdrobniejsze szczegóły i mając na uwadze jak najwyższą, artystyczną jakość  mojej muzyki chciałem dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, otwartych na nowych artystów. W kompozycjach  dbam o melodyjność i  kreatywne przetworzenie tematów przewodnich, stąd utwory są niezwykle dynamiczne oraz kompozycyjnie inspirowane rytmicznymi patentami, znanymi z innych gatunków. Brzmieniowo, staram się myśleć kreatywnie, modulując np. brzmienia gitar czy dodając wyprodukowane elektronicznie elementy muzyczne. Muzyka świata ma z pewnością duży wpływ na mój styl, nie brakuje też brzmień inspirowanych polskim folkiem”.

Ciekawy zestaw kompozycji Fryderyka HD zawartych na debiutanckim albumie „Sounds Good” przygotowano w formacie kwartetu lub kwintetu. Dobrano doborowych muzyków, którzy precyzyjnie odczytują pomysły pianisty-kompozytora. Gitarzyści Luca De Toni oraz Rafal Sarnecki, perkusiści Gen Yoshimura, Sebastian Kuchczyński i Thomas Debelian, basiści Michał Barański i Jack Schwenke, skrzypek Mateusz Smoczyński wraz  Joy Lee -mistrzem efektów dźwiękowych doskonale odnajdują  się w takiej koncepcji budując interesujące brzmienie oraz niezwykle spójny, artystyczny obraz całego projekt Fryderyka HD.

Dionizy Piątkowski