“Moja nowa płyta odzwierciedla moją miłość do bluesa połączoną z miłością do pisania piosenek” – mówi irlandzka gitarzystka i wokalistka Gráinne Duffy o swojej najnowszej sesji „Dirt Woman Blues” zrealizowanej dla amerykańskiej oficyny Blue Heart Records.

 Gráinne Duffy urodziła się w Castleblayney w hrabstwie Monaghan w Irlandii i wychowała się w siedmioosobowej rodzinie. Jako uczennica śpiewała w lokalnym chórze, a także w rodzinnym zespole z siostrami. Zespół powstał z miłości do muzyki, którą Duffy przypisuje swojej matce. Nie mając telewizora w domu, gdy byli młodzi, jej matka zamiast tego pozwalała im słuchać płyt. To poszerzyło ich zainteresowanie muzyką i spotkali się z muzyką takich artystów, jak Aretha Franklin, The Pretenders  czy The Rolling Stones. To także wtedy Gráinne Duffy odkryła Fleetwood Mac i bluesową grę Petera Greena, którego wymienia jako jednego z jej głównych gitarowych guru. Przełomowym dla młodej artystki okazał się rok 2007, w którym zadebiutowała albumem „Out of the Dark”. Sukces płyty doprowadził do wielkiej, estradowej prezentacji: młoda gwiazda zagrała  na prestiżowej Acoustic Stage słynnego festiwalu Glastonbury. Rok później występowała jako support dla Robbena Forda i The Yardbirds. W 2009 roku BBC zwróciło się do Gráinne Duffy z prośbą o nagranie utworu do telewizyjnej kampanii promocyjnej w Art Studio George’a Martina w Londynie. W tym samym roku wystąpiła w bardzo popularnym irlandzkim programie telewizyjnym „Other Voices” i otwierała występy takich artystów jak Little Feet i Paul Brady. Pojawiała się na prestiżowych festiwalach bluesowych w Irlandii i Anglii. W 2011 roku wydała swój drugi album „Test of Time”, efekt  współpracy z producentem Niko Bolasem (Melissa Etheridge, Los Lobos). Album zebrał entuzjastyczne recenzje a The Sunday Times rekomendował wokalistkę jako „irlandzkiego piosenkarza bluesowego o prawdziwej uczciwości”. Magazyn Classic Rock sekundował pisząc o albumie, którym „Duffy wnosi duszę, aby wzmocnić jej bluesowe brzmienie i celtyckie korzenie”. Kolejny album „Where I Belong”, nagrany i wyprodukowany został w USA przez Justina Stanleya (Eric Clapton, Sheryl Crow). Wydany w 2020 roku  „Voodoo Blues” odniósł ogromny sukces na listach przebojów w USA (RMR), Wielkiej Brytanii (IBBA) i Francji (Collectif des Radios Blues Power Blues).

Album ten został ponownie wydany w USA przez wytwórnię  Blue Heart Records, która w 2023 roku zrealizowała z nowym zespołem artystki ( Marc Ford, Paul Sherry, Elijah Ford, JJ Johnson) album „Dirt Woman Blues”. Artystka składa tu szczery hołd korzeniom amerykańskiej muzyki, soulowi, bluesowi i rockowym tradycjom, wzbogaconymi delikatnymi elementami celtyckimi. Trzykrotna zwyciężczyni plebiscytu magazynu Blues Matters (Najlepsza wokalistka, 2014, 2015; Najlepsza artystka solowa, 2015), Duffy została również uznana za najlepszą artystkę Modern Roots w Independent Blues Awards 2021.  Gráinne Duffy, artystka koncertująca po całym świecie: od Glastonbury, Tremblant International, Mahindra Blues, Notodden Blues Festival po wspólne koncerty z Billym Gibbonsem, Erikiem Galesem, Shemekią Copeland i Supersonic Blues Machine jest także laureatką – obok Mavis Staples i Alanis Morissette – słynnego Cornbury Festival & Award.

Dionizy Piątkowski