Amerykański trębacz Jack Walrath to legenda jazzu. Należał do grona najzdolniejszych muzyków Charlesa Mingusa, Ray’a Charlesa, Milesa Davisa i Quincy Jonesa. Trębacz nominowany by do Grammy Award i stworzył przed dekady styl i legendę autorskiej muzyki  rozkoszującej  się innowacjami i współpracą z najlepszymi muzykami. Walrath to także utalentowany i rzetelny improwizator bopowy  oraz doskonały kompozytor i aranżer.

Podobnie jak wiele innych czołowych artystów  jazzu, Jack Walrath ukończył Berklee School of Music w Bostonie (1964-68). Po studiach występował wspólnie z Ray’em Charlesem (aranżował niektóre jego utwory), pracował także z zespołem Change (basisty Gary’ego  Peacocka) oraz grupą Revival Glenna Ferrisa. W 1973 roku zamieszkał w  Nowym Jorku, gdzie początkowo grał w różnych zespołach soulowych, latynowskich i rhythm and bluesowych aż w 1974 roku do zespołu The Jazz Workshop zaprosił go  Charles Mingus. Charyzmatyczna obecność Jacka Walratha przydała grupie nowego blasku, a on sam miał sporo okazji by  rozwinąć swoje zdolności kompozytorskie i aranżacyjne. Wiele ostatnich nagrań Mingusa zawdzięcza swe ostateczne  brzmienie  aranżacjom i  pomysłom Walratha. Po śmierci Mingusa(w 1979 roku), Jack Walrath współpracował z Danniem Richmondem (perkusistą The Jazz Workshop) i współprowadził ostatni skład dawnej formacji Mingusa z saksofonistą Ricky’m Fordem, pianistą Bobem Nelomsem i basistą Cameronem Brownem. koncertował także i nagrywał pod własnym nazwiskiem z zespołem The Masters Of Suspense. Wśród licznych sesji, jakie zrealizował najciekawszymi okazały się takie albumy, jak te zrealizowanz z Charlesem Mingusem („Changes One”, „Three Or Four Shades Of Blue”, „Cumbia And Jazz Fusion”) oraz „Plays Charles Mingus” z Danniem Richmondem, “In Europe”, “Wholly Trinity”, “Killer Bunnies”, “Master Of Suspense”, “Neohippus”, „The Hearings Suite” z Muhalem Richardem Abramsem, “Blu Blu Blu” z M.R.Abrmasem), “Out Of The Tradition”, “Serious Hang” czy “Hipgnosis”.

77-letni Jack Walrath realizuje wraz z autorska grupą koncertowy album „Live At Smalls”, który stanowi kulminację doświadczeń wyniesionych z pięćdziesięcioletniej kariery trębacza. Koncert to różnorodny zestaw stylistyczny, formalny oraz koncepcyjny przedstawiający jazz Walratha w różnych odcieniach: od eksperymentowania z formami bluesowymi po włączanie afrykańskich dźwięków i pomysłów. „Główną koncepcją stojącą za tą płytą jest instrumentacja – wyjaśnia genezę albumu legendarny trębacz. Większość najważniejszych innowacji w muzyce jazzowej pojawiła się w przypadku tego rodzaju formatu i wielkości grupy. Chciałem też grać z tymi konkretnymi muzykami. To jest to nie tylko grupa muzyków, którzy spotkali się na sesji nagraniowej, ale według mnie są to jedni z najwybitniejszych muzyków swojego pokolenia. Ten zespół istnieje od 2012 roku i przy tym nagraniu chciałem eksplorować – poprzez ich udział – różne pomysły w moich kompozycjach”. Lider zespołu i kompozytor daje zatem  swoim muzykom swobodę odkrywania i swobodnego poruszania się po tych niezwykłych kompozycjach. Poprzez aranżacje uczestniczą w najwyższej formie wzajemnej interakcji. Znakomity Jack Walrath Quintet kwintet tworzy saksofonista tenorowy Abraham Burton, pianista George Burton, kontrabasista Boris Kozlov i perkusisty Donald Edwards. Nie bez powodu album ma adekwatny podtytuł „Living Master Series”.

Dionizy Piątkowski