Jeżeli nie obce są wam zachwyty dla irlandzkiego wokalisty Van Morrisona koniecznym jest poznanie charyzmatycznej wokalistyki amerykańskiej legendy soul bluesa – Johnny’ego  Rawlsa. Album „Walking Heart Attack” jest niezwykłym zestawem tego wszystkiego, co w soul, jazzie i bluesie najważniejsze: autentyczności brzmień i nastrojów, emocji oraz oczywistego poszanowanie kulturowej tradycji.

Johnny Rawls to legenda soul bluesa. W swojej ponad 50-letniej karierze osiągnął już wszystko. Jest uznanym na arenie międzynarodowej artystą, producentem muzycznym i autorem tekstów. Blues Music Awards, Blues Blast Awards, Living Blues Awards i W.C. Handy Awards uhonorowały Johnny’ego Rawlsa licznymi  nagrodami i nominacjami, w tym tytułami „Albumem Roku Soul Blues” i „Artystą Roku Soul Blues”. Trzy albumy Johnny’ego wydane przez Catfood Records znalazły się na liście najlepszych płyt magazynu DownBeat a  nagrania „Waiting For The Train” i „Tiger In A Cage” przez wiele tygodni utrzymywały się na pierwszym miejscu listy przebojów  legendarnego zestawienia Roots Music Report Soul Blues. Prestiżowy magazyn Living Blues nazwał wokalistę „człowiekiem renesansu soul-bluesa”.

Johnny Rawls urodził się (w 1951 roku) w Columbia, w stanie Missisipi, dorastał w Purvis (niedaleko Hattiesburga) i Gulfport. Już we wczesnym dzieciństwie zaczął grać na klarnecie w szkolnym zespole, potem ukończył szkołę grę na saksofonie, trąbce i innych instrumentach. Nastolatek Johnny zainteresował się gitarą, kiedy pewnego świątecznego poranka usłyszał, jak jego dziadek gra na gitarze. Nauczyciel muzyki Johnny’ego w szkole średniej miał profesjonalny zespół, który wspierał koncertujących artystów soulowych i poprosił młodego Johnny’ego by dołączył (jako saksofonista) do zespołu. Tak rozpoczęła się kariera zawodowa Johnny’ego Rawlsa, który w wieku 15 lat wspierał swoja grą takich artystów, jak  ZZ Hill, Little Johnny Taylor, Joe Tex i The Sweet Inspirations.  W połowie lat 70-tych Johnny Rawls został szefem zespołu wokalisty soulowego O.V. Wrighta i koncertował z nim aż do jego śmierci w 1980 roku. Zespół Wrighta, pod kierunkiem jeszcze przez kilka sezonów koncertował jako Ace of Spades, potem prowadził grupą Little Johnny Taylora. Dopiero w  1985 roku Johnny Rawls zrealizował trasę koncertową jako artysta solowy i dokonał swojego pierwszego solowego nagrania. Od czasu swojego debiutanckiego albumu „Here We Go” wydał ponad kilkanaście albumów dla JSP Records oraz nagrał setki  autorskich piosenek.  Dziesięć albumów Johnny’ego Rawlsa było nominowanych do nagrody „Album Roku Soul Blues”, kilkanaście  razy nominowany był  w kategorii „Soul Blues Male Artist”. Według Roots Music Report album „Waiting for the Train”  (wydany w 2017 roku) znalazł się na liście 50 najlepszych bluesowych albumów roku.

Najnowszy album „Walking Heart Attack” obejmuje kilka oryginalnych piosenek napisanych przez Johnny’ego Rawlsa, szefa wytwórni Catfood Records – Boba Trencharda i Derricka Procella. Jphnny Rawls kontynuuje na każdej płycie tradycję nagrywania utworu związanego z legendarnym O.V. Wright. Powraca zatem do standardu „Born All Over” ale także wykorzystuje swoją magię w piosence „Trying To Live My Life Without You” nagranej wcześniej przez innego wielkiego muzyka soul, Otisa Claya. Przed przedwczesną śmiercią Clay’a nagrali razem album „Soul Brothers”. Nowy album zawiera klayczny hit Bruce’a Springsteena „Hungry Heart” Johnny’ego, którą Johnny Rawle przenosi z Jersey Shore na głębokie Południe. Album Johnny Rawle zrealizował w doborowym towarzystwie formacji The Rays: Johnny McGhee – gitara, Bob Trenchard – bas, Richy Puga – perkusja, Dan Ferguson – instrumenty klawiszowe,  Andy Roman – saksofon, Mike Middleton – trąbka, Nick Flood – baryton/tenor/saksofon altowy, Frank Otero – puzon, z Jonem Olazabalem – perkusja oraz wokalistki Janelle Thompson i Shakara Weston. Sesję „Walking Heart Attack” zrealizowano w słynnym studio Sonic Ranch w Tornillo w Teksasie i zmiksowano (w Bessie Blue Studio w Stantonville w stanie Tennessee) przez zdobywcę nagrody Grammy- Jima Gainesa.

Dionizy Piątkowski