Book of Ways“ dopełnia katalog albumów, które Manfred Eicher i jego ECM Records edytują sięgając do ogromnego archiwum sesji i nagrań wybitnego pianisty Keitha Jarretta. Reedycja „Book of Ways“ dostępna  jest teraz w nowym opakowaniu ( podwójny CD) z wysokiej jakości papierowym drukiem i złotymi wytłoczeniami. Album został wydany także z nową okładką.

Keith Jarrett – złożony chorobą – już nie koncertuje i nie nagrywa, ale wznowienia jego płyt oraz edycje nieznanych sesji stają się ogromną skarbnicą ECM Records.  Album „Book of Ways” został nagrany 14 lipca 1986 roku w Ludwigsburgu. Sekwencja improwizacji została dostosowana do podwójnego albumu bez zmiany kolejności. Niezwykła jest różnorodność brzmienia i rytmu – Keith Jarrett grał naprzemiennie na jednym lub dwóch instrumentach jednocześnie. Oprócz muzyki lutniowej i japońskiego koto, zgłębiono tu cały wachlarz środków wyrazu, do jakich zdolny jest klawikord. Wszystko to zostało wsparte technikami studyjnymi, które zarejestrowały dźwięk instrumentu z rzadko spotykaną intensywnością.

To nagranie jest wyjątkowe pod kilkoma względami – komentował w 2002 roku sesję Keith Jarrett. Mieliśmy w studiu trzy klawikordy, z których dwa były ustawione pod kątem, abym mógł grać na nich jednocześnie, a trzeci z boku. Bardzo dokładnie zainstalowano mikrofony przy instrumentach, aby można było wykorzystać pełny zakres ich dynamiki: klawikordy są bardzo ciche i nie słychać ich dalej niż kilka stóp dalej. Obie płyty powstały w dzień wolny od koncertów z moim Trio i materiał nie był wcześniej grany. Wszystko odbyło się spontaniczne a nagrania dokonano w cztery godziny”.

Dionizy Piątkowski