Przewrotny tytuł albumu “Two Worlds One” to rzeczywiście dwa światy w jednym, ale nie jako zestaw różnych muzycznych skojarzeń, ale niezwykle konsekwentny pomysł zrealizowany przez dwóch braci: pianistę Corneliusa Claudio Kreuscha oraz gitarzystę Johannesa Tonio Kreuscha. Do tego egzotyczna wokalistka Badi Assad i  Jamey Haddad -wirtuoz gry na instrumentach perkusyjnych. Album spinają niezwykle ciekawe, utrzymane w konwencji latynoskiej fiesty,kompozycje  autorstwa braci Kreusch.

Two Worlds One” to okolicznościowa propozycja muzyków, którzy mają ugruntowaną pozycje na rynku jazzu i muzyki klasycznej. Pianista Cornelius Claudio Kreusch ma za sobą współpracę z takimi znakomitościami jazzu jak Herbie Hancock, Bobby McFerrin, Kenny Garrett, Bobby Watson, Greg Osby. Ale jest jednocześnie doskonale wykształconym pianistą klasycznym i uczniem Francisa Poulenc oraz Vadimira Horovitza; dał się poznać jako doskonały muzyk/absolwent słynnych Berklee School of Music oraz Manhattan School of Music zdobywając wszędzie liczne nagrody i wyróżnienia ( od „Great American Piano Competition” po „Berklee Performance Awards”). Jazz studiował także u legendarnego Jaki Byarda, pianisty zespołów Charlesa Mingusa.  Cornelius Claudio Kreusch  swoimi recitalami oraz autorskimi zespołami pokazał się publiczności na niemal całym świecie : od koncertów w nowojorskim klubie Blue Note po prestiżowe estrady Montreux Jazz Festival. Jest autorem ciekawych albumów ( „ BlackMusicSound ” – ENJA, „Scoop” –ACT, „ Live At Steinway Hall, New York „ – GLM oraz „Life is Beautiful”- MJM). Dla niemieckiej oficyny GML Music zrealizował kilka płyt ( zarówno jazzowych, jak i z muzyką klasyczną) , w tym nominowany do Grammy solo-album “ Heart & Soul”.

Równie utalentowany, choć zdecydowanie odleglejszy od jazzu, jest jego brat, gitarzysta Johannes Tonio Kreusch. Jest absolwentem Universität Mozarteum w Salzburgu oraz Juilliard School of Music w Nowym Jorku. Swoją muzyczną karierę rozpoczął od spektakularnego debiutu w Carnegie Hall w 1996 roku i odtąd stał się bohaterem prestiżowych sal koncertowych na całym świecie. Jest wirtuozem- solistą, który nie stroni jednak od udziału w zespołach innym muzyków, najczęściej związanych z muzyką klasyczną i operą  ( m.in. koncertuje ze słynnym tenorem Anthony Dean Griffey’em i na stałe współpracuje z Metropolitan Opera). Gitarzysta Johannes Tonio Kreusch  jest zauroczony klasycznym repertuarem gitarowym. chętnie współpracuje z wieloma kompozytorami współczesnymi. Interesuje się również muzyką improwizowaną oraz muzyka awangardową, jest ciekawym kompozytorem a jego zbiór utworów przeznaczonych na gitarę jest równe imponujący jak dyskografia gitarzysty ( od jazzowej, awangardowej „Panta Rhei” zrealizowanej wraz z trębaczem Marcusem Stockhausenem po klasyczny album  „ Hommage a Heitor Villa-Lobos”.

Badi Assad – egzotyczna wokalistka  jest także autorka tekstów, perkusistką i gitarzystką jazzu   i tzw. worldbeat music. Jej ojciec, Jorge Assad, z pochodzenia Libańczyk, gra na mandolinie, a dwaj starsi bracia to gitarzyści klasyczni Sérgio Assad i Odair Assad tworzący znane na całym świecie Duo Assad. Badi  studiowała gitarę klasyczną na Uniwersytecie Rio de Janeiro, jest laureatką wielu prestiżowych nagród i gwiazdą najprzedniejszych festiwali world music i jazzu. Grała i nagrywała z wieloma uznanymi artystami między innymi z perkusistą Cyro Baptistą, gitarzystami Patem Metheny, Larrym Coryellem i Johnem Abercrombie oraz z artystą didgeridoo Stephenem Kentem.

Amerykański perkusista Jamey Haddad jest chyba najbardziej „utytułowanym” muzykiem tego kwartetu. Jego grę słychać na blisko 200 albumach i brał udział w nagraniach i koncertach takich gwiazd Paul Simon, Paul Winter Consort, Dave Liebman ( także w koncercie Ery Jazzu w 2000 roku), Joe Lovano,  Allen Farnham, Carly Simon, RabihAbou-Khalil, Nguyen Le, Badi Assad, Esperanza Spalding, Nancy Wilson, Steve Gadd…

Album „ Two Worlds One” jest swego rodzaju zgrabnym połączeniem jazzowej estetyki pianisty Corneliusa Claudio Kreuscha i gitarzysty Johannesa Tonio Kreuscha z latynoskimi skojarzeniami  i sztuką wokalną  brazylijskiej wokalistyki Badi Assad.

Dionizy Piątkowski