Lagos Pepper Soup  to warsztatowa formacja egzotycznego basisty, ale także niezwykle ciekawy album „Lagos Pepper Soup” rejestrujący szereg nieszablonowych sesji oraz muzycznych fascynacji lidera. Dla takiego pomysłu Michael Olatuje dobrał zespół ( perkusista Terreon Gully, pianiści  Aaron Parks i Etienne Stadwijk) i  zaprosił plejadę gwiazd ( m.in. Angélique Kidjo, Dianne Reeves,, Regina Carter, Joe Lovano, Laura Mvula, Lionel Loueke, Grégoire Maret, Becca Stevens, Brandee Younger, Robert Mitchell i Onaje Jefferson). Wszystko przygotowane i zaaranżowane przez kultowego aranżera muzyki filmowej Dave’a Metzgera, czołowego orkiestratora  studia Walta Disneya.

Urodzony w Londynie, wychowany w Lagos w Nigerii a mieszkający w Nowym Jorku elektryczny i akustyczny basista i  kompozytor Michael Olatuja  jest  jednym z najbardziej kreatywnych muzyków, z którym nagrywają i koncertują wybitni artyści ( od Terence’a Blancharda, Kurta Ellinga i Jose Jamesa po Stevie’go Wondera, Shakirę i Bebe Winans). Jest autorem dwóch doskonale przyjętych albumów („ Speak” z 2009 roku oraz „The Promise The Olatuja Project”  – duetu z Alicią Olatuja z  2011 roku). Teraz przedstawia swój flagowy album „Lagos Pepper Soup” – zatytułowany jak  pikantny, zachodnioafrykański posiłek, prezentujący kilkanaście nagrań i piosenek (  z tekstami głównie w dialekcie yoruba lub śpiewanych po angielsku). Do tego karkołomnego pomysłu przekonał wielkie i popularne osobowości jazzu ( i okolic tej muzyki) by wspólnie stworzyć ponad kulturowy, artystyczny set. Michael Olatuja budował swoją artystyczną wrażliwość na trzech kontynentach i w trzech największych miast świata. Po dzieciństwie w Lagos, które absorbowało kulturę yoruba swojej nigeryjskiej rodziny, kolejne lata spędził  koncertując na londyńskiej scenie jazzowej, by po przybyciu do Nowego Jorku, studiować w Manhattan School of Music i kreować własną artystyczną bazę. Wyjątkowy talent, zakorzeniony w silnych tradycjach muzycznych jego ojczyzny, przyniósł mu popularność artysty uniwersalnego i niezwykle wrażliwego ; grywał zarówno przeboje muzyki rozrywkowej, gospel, pojawiał się w musicalach na Broadway  oraz klubach jazzowych Ameryki.

Nazywam to Cinematic Afrobeat – mówi o projekcie Michael Olatuja.To, co słyszysz, to mieszanka trzech głównych miast: to święto życia i chciałem, aby brzmiało to jak ścieżka dźwiękowa do filmu, który nie został jeszcze nakręcony”. Utwór tytułowy albumu „Lagos Pepper Soup” jest podsumowaniem tego, o co w tym wszystkim chodzi. ”Zespół stworzył gotujący międzykontynentalny rytm, nad którym Angelique Kidjo wykonuje oszałamiającą pieśń. Wszyscy ci goście to ludzie, z którymi pracowałem, którzy mnie inspirują i których uważam za przyjaciół. Angelique jest jednym z moich bohaterów od wielu lat i praca z nią była spełnieniem marzeń” – wyjaśnia Olatuja. „Hero’s Journey” to z kolei najbardziej filmowy utwór na albumie, zainspirowany wspomnieniami zmarłej matki Bola Olatuja, która dostarczyła Michaelowi pierwszej muzycznej inspiracji. Najlepszy orkiestrator Disneya, David Metzger („Kraina lodu”, „Epoka lodowcowa”, „Król Lew”) zapewnił  nagraniu epicką orkiestrację a improwizację Reginy Carter unoszą się pięknym, klasycznym dźwiękiem i śpiewem. „Soki” – to panafrykańska mieszanka wpływów z Mali, Senegalu i Nigerii, w której Dianne Reeves śpiewa w języku yoruba. Brandee Younger – czołowa harfista z Nowego Jorku w kompozycji „Ma Foya” nadaje muzyce pięknych, akustycznych brzmień. Natomiast  utwór „Brighter Day” ponownie łączy Michaela z Laurą Mvulą i jego londyńskim kumplem Troy’em Millerem (z którym grał w zespole Soweto Kinch). Brytyjski pianista Robert Mitchell był jednym z mentorów Michaela a Becca Stevens jest idealną interpretatorką złożonej wyrafinowanej kompozycji „Home True”. W  „Bola’s Song” jest harmonijka Grégoire Maret a w „Leye’s Dance”  ( opartym na stylu „fuji” z Lagos) saksofonista Joe Lovano w inspirującej mieszance afro-jazzu wspomina swój czas, kiedy grał i spędzał czas z Fela Kuti. „Shadows Fade” jest natomiast piękną balladą Onaje Jeffersona  a w „Mivakpola” gitarzysta Lionel Loueke przekazuje radosną melodyjkę.

Na płycie „Lagos Pepper Soup” Michael Olatuje połączył wszystkie swoje różnorodne muzyczne wpływy, wykorzystując talenty swoich gości, jednocześnie pozwalając swojej własnej osobowości wyraźnie kształtować ogólny kierunek i brzmienie Jego własna wirtuozowska i melodyjna gra na basie dominuje nad całym projektem.”Chciałem, aby „Lagos Pepper Soup” zawierała moją własną grę, a także piosenki i produkcję przygotowane z poszanowaniem pomysłów wszystkich muzyków. Wszystkie moje inspiracje są tutaj, wszyscy moi ulubieni muzycy są tutaj. Czuję, że jest element boskiej łaski w tym, co wspólnie zrobiliśmy”.

Dionizy Piątkowski