Nieczęsto pojawiają się jazzowe duety w tak karkołomnej konfiguracji, jak dialog puzonu z kontrabasem. Dużej odwagi oraz niezwykłych umiejętności wymagają przecież zasady, jakim muszą podporządkować się muzycy, by nie wypaść z klasycznej i perfekcyjnie wypracowanej konwencji w peryferyjny nurt semi-kreatywnych brzmień. „Sketches from the North”  –  osobliwy i piękny zestaw kompozycji Michała Tomaszczyka spina precyzyjny, muzyczny dialog, jaki jest udziałem szwedzkiego kontrabasisty Pettera Olofssona i polskiego puzonisty Michała Tomaszczyka. To nie jest sesja improwizowanej, pozbawionej głębszej refleksji efektownej interpretacji, lecz zgrabnie przemyślana jazzowa struktura opierająca się na wzajemnym przenikaniu dźwięków i budowaniu niezwykle ciekawej stylistyki brzmień i nastrojów. Być może z analogia szukaną w mistyce skandynawskich brzmień, a być może w  oczywistym osłuchaniu podobnych  koncepcji. A może jest to pomysł zrodzony wspólną pracą w Norrbotten Big Band, w której muzycy orkiestry muszą wykonywać precyzyjnie odczytywane aranżacje i partytury ?

Michał Tomaszczyk  – zachwyca się albumem muzyk i autorytet jazzu Nils Landgren  – wraz ze wspaniałym basistą Petterem Olofssonem zabiera nas w podróż pełną niespodzianek, pełną radości i zawsze z nienagannym wyczuciem idiomu. Michał ma swoje własne, wyróżniające się brzmienie i technikę wykraczającą poza większość instrumentalistów. Jego kompozycje są odważne, ale bardzo melodyjne, a Petter odnalazł się w nich  idealne.  Nie brakuje mi niczego na tym albumie, jest kompletny ”.

Michał Tomaszczyk – polski muzyk mieszkający w Szwecji – puzonista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny i pedagog działający na europejskiej scenie jazzowej, muzyki latynoskiej, awangardy, hip-hopu, popu i world-music. Jest także puzonistą  Norrbotten Big Band oraz liderem kwartetu Biotone, kwartetu J4zz PuZone i Konglomerat Big Band; nominowany do nagrody Fryderyk 2011 w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku za album Biotone „Unspoken Words”. Jest jednym z najaktywniejszych puzonistów na jazzowej scenie, współtworząc zarówno projekty bliższe improwizowanego głównego nurtu, jak i muzycznej awangardy. Sketches from the North”  to pierwsza autorska płyta polsko-szwedzkiego duetu tworzonego przez puzonistę Michała Tomaszczyka i kontrabasistę Pettera Olofssona. Choć muzycy związani są z licznymi projektami w kraju i w Skandynawii, na co dzień  grają w słynnej jazzowej orkiestrze Norrbotten Big Band. Teraz próbują przebić się do jazzowej publiczności trudnym, ale niezwykle starannie opracowanym projektem, w którym przygotowanie techniczne, oczywista wirtuozeria gry a nade wszystko nastrój i specyficzne, subtelne brzmienie jest szczególnie zgrabnie eksponowane.

Dionizy Piątkowski