Jeden z najstarszych europejskich festiwali – Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu przedstawia swoją 51 edycję. Organizowany od 1974 roku jest dorocznym świętem jazzowej pianistyki, z przebogatą historią, koncertami gwiazd oraz wybitnymi wydarzeniami artystycznymi. Kaliski festiwal dorobił się międzynarodowej rangi i cieszy się wysoką oceną tak polskich i zagranicznych artystów i krytyków.
Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych wystartował w grudniu 1974 roku w Kaliszu, Pierwsza edycja festiwalu odbywała się w Kaliskim Domu Kultury z koncertami jazzowych gwiazd: Adama Makowicza, kwintetu Zbigniewa Namysłowskiego, grupy Mainstream z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim oraz niemieckiego pianisty i kompozytora Joachima Kuhna. Początkowo festiwal odbywał się na przełomie pierwszej i drugiej dekady grudnia, później zmieniono termin na koniec listopada a problemy lokalowe z zwłaszcza brak własnej siedziby sprawiły, że festiwal przez pierwsze lata odbywał się w różnych miejscach w Kaliszu. Dopiero w 1978 roku festiwal zadomowił się w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu i odtąd – z krótkimi logistycznymi problemami – jest tam do dziś. Co prawda później w związku z generalnym remontem Centrum musiał się znowu przenosić a to do Izby Rzemieślniczej, a to do Teatru Miejskiego ale ostatecznie powrócił do miejsca swych narodzin czyli CKiS przy ul. Łaziennej 6. Przez ponad 50 lat pod sztandarem Festiwalu odbyło się ponad czterysta koncertów, w tym gwiazdorskie prezentacji gigantów jazzu, takich jak Michel Petrucciani, Kenny Drew, Gonzalo Rubalcaba, Martial Solal, Don Pullen, John Hick, John Taylor, Kenny Wheeler, Norma Winston i wielu innych. Praktycznie każdy znaczący polski artysta jazzu lub zespół byli uczestnikami Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu. Festiwal przez dekady kreował także koncepcję prezentacji polskiego i europejskiego jazzu oraz ekskluzywnych koncertów amerykańskich gwiazd. W ramach festiwalu odbywał się także międzynarodowy Konkurs im. Mieczysława Kosza. Do 1993 roku odbyło się 10 edycji konkursowych, a wśród laureatów znaleźli się tak znani dzisiaj pianiści jazzowi, jak Paweł Tabaka, Adam Żółkoś, Andrzej Winnicki czy Wojciech Niedziela.
Tegoroczna edycja potrwa od 21 do 24 listopada z premierowymi koncertami Krzysztofa Kobylińskiego i francuskiego trębacza Erika Truffaza, Krzysztof Herdzin zaprezentuje (wraz z Orkiestrą Smyczkową Filharmonii Kaliskiej pod Batutą Rubena Silvy) „Wanderer’s Notes”, Mateusz Pałka Trio przedstawi „The Magic Mountain”, Michał Tokaj Quintet program „Tribute to Andrzej Trzaskowski” a międzynarodowa formacja Janis Siegel & Yaron Gershovsky feat. Doug Weiss & Adam Czerwiński projekt „The Colors Of My Life”. Na scenie Centrum Kultury i Sztuki pojawią się także Tania Giannouli & Nik Bärtsch, Marta Król i Paweł Tomaszewski Group w zaskakującym programie „Tribute to The Police”, trio modnego kubańskiego pianisty Alfredo Rodrigueza, Trio Joanny Dudy, komedowski program przedstawi litewska formacja Dainius Pulauskas Acoustic Group a niewątpliwą gwiazdą tegorocznego festiwalu będzie afrykański i pianista Nduduzo Makhathini, artysta prestiżowej Blue Note Records, która w Kaliszu przedstawi wystawę okładek „Blue Note. The Finest In Jazz” celebrując 85-lecia istnienia tej najważniejszej dla jazzu oficyny fonograficznej.