Okres zbliżających się świąt Bożego Narodzenia oraz nadchodzącego Nowego Roku to dla każdego z nas czas szczególny. Odrobiny wyciszenia, spokoju, familijnej radości i zadumy. Ale to także czas, gdy od wieków towarzyszy nam okolicznościowa muzyka. To te wszystkie kolędy i pastorałki, które rozbrzmiewają od Świętego Mikołaja do Trzech Króli. I wydawać by się mogło, że pogodne i znane melodyki zdominują swą jednorodnością świąteczne spotkania, to jednak tradycyjne pieśni bożonarodzeniowe są dzisiaj doskonałym pretekstem oraz twórczą inspiracją, która przez ostatnie lata zbudowała charakterystyczne, świąteczne brzmienie. To, co w naszej kulturze i chrześcijańskim obyczaju było przez lata specyficznym „sacrum”, teraz stało się wszechświatowym „profanum” i modnym trendem. Nagranie albumu świątecznego jest dla każdego artysty ambicjonalną nobilitacją i naturalnym wpisaniem się takimi nagraniami w kanon tysięcy podobnych sesji, albumów i kompilacji. Nie ma liczącego się artysty, który w swoim repertuarze nie miałby nagrań ”christmas ”. Tak jest zarówno u rockmanów, gwiazd pop-estrady i muzyki klasycznej, jak i u artystów jazzu. Świąteczne albumy ma zarówno Louis Armstrong, B. B. King, Ella Fitzgerald, Wynton Marsalis, Eric Clapton, Diana Krall i Willie Nielson.
Do grona artystów, którzy swoją dyskografię uzupełniają świątecznym albumem dołączył wybitny wokalista jazzowy Gregory Porter. Z właściwą artyście klasą i elegancją zrealizował album „Christmas Wish” spełniając tym samym marzenia fanów, którzy z pewnością włączą tę sesję do ulubionych nastrojów „christmas”. Bożonarodzeniowe przesłanie i życzenia, dzielenie się miłością i poszanowaniem, wzajemna troska, wewnętrzna odnowa i odrodzenia podczas świąt Bożego Narodzenia są tutaj szczególne. Wokalista zaprezentował własne, subtelne i emocjonalne wersje popularnych pastorałek i standardów ( od „Silent Night” po „Someday At Christmas” Stevie’go Wondera). Gregory Porter do tego świątecznego zestawu włączył trzy własne kompozycje (‘Christmas Wish’, ‘Heart For Christmas’ i ‘Everything’s Not Lost’), które być może staną się wkrótce popularnymi świątecznymi melodiami.
Poznańska wokalistkaNatalia Świerczyńska podbiła niegdyś serca publiczności The Voice of Poland; teraz przygotowała autorski projekt „I Love Sinatra” oraz album „Winter Songs of Frank Sinatra”. Najczęściej nagrania takie powielają tradycyjne kolędy i pastorałki, autorsko je interpretując. Nieczęsto zdarza się, by świąteczny temat stał się pretekstem nowej, muzycznej koncepcji, ale w przypadku sesji „Winter Songs of Frank Sinatra” wokalistka wraz z zespołem połączyła niezwykle zgrabnie dwie koncepcje: doskonale rozegranego swingu i brzmienia lat 40-tych oraz popularnych piosenek Franka Sinatry i świątecznych standardów.
Do swojej rozwijającej się – teraz pod skrzydłami prestiżowej i legendarnej oficyny Verve Records – dyskografii, wokalistka Samara Joy, dwukrotna zdobywczyni Grammy Award, realizuje świąteczny album „A Joyful Holiday„. Repertuar świąteczno-pastorałkowy : jst kultowy „O Holy Night” wykonany z wieloma członkami rodziny artystki, ale także „Twinkle Twinkle Little Me” Stevie’go Wondera oraz studyjna i koncertowa wersja „The Christmas Song”. Sesja jest kontynuacją sukcesów i wspaniałego roku, w którym Samara zdobyła nagrody Najlepszego Nowego Artysty i Najlepszego Jazzowego Albumu Wokalnego. Nagradzany album „Linger Awhile” przewodził na liście bestsellerów Amazon, Billboard Jazz, Pandora Trendsetters oraz iTunes, wokalistka szybko zdobyła ponad milion obserwujących jej muzykę na Instagramie i TikToku a jej trasy koncertowe na całym świecie wyprzedały się w rekordowym tempie.
Od wielu lat zapraszam artystów na „Era Jazzu Wish You a Merry Christmas”. Z takim właśnie, świątecznym przesłaniem przedstawiłem recital Diany Krall, z programem „Winter Night” zagrał gitarzysta Al Di Meola, wielkim echem odbiły się koncerty Detroit Gospel Singers, szczególny charakter miały koncerty New Orleans Joyful Gospel Singers oraz Golden Gospel Singers, trasa koncertowa Freddie’go Cole’a oraz wspaniałego duetu Friend & Fellow; niepowtarzalny filharmoniczny koncert przedstawiła Carla Bley wraz z jej „Carla’s Carrols”. Świąteczny urok miały także koncerty Dee Dee Bridgewater, Dianny Reeves, Dionne Warwick, Take Six, Chick Corei, Barbary Hendricks, The Hilliard Ensemble, The New York Voices.
Okolicznościowym, świątecznym zestawem jest album „Christmas” amerykańskiego kwintetu wokalnego Pentatonix, jednego z najpopularniejszych zespołów a cappella. Grupa ma na koncie trzy nagrody Grammy, a ich albumy wielokrotnie pokrywały się złotem i platyną. Poza oryginalnymi utworami Pentatonix słyną z aranżacji popowych przebojów i popularnych piosenek świątecznych. Amerykanie sprzedali w ponad 10 milionów płyt na całym świecie i grali wyprzedane koncerty dla setek tysięcy fanów. Ich kanał na YouTube subskrybuje ponad 17 milionów fanów, a ich filmiki zostały obejrzane już ponad cztery miliardy razy.
Po dekadzie oszałamiających sukcesów duetu Luka Šulić & Stjepan Hauser i po oficjalnym zawieszeniu estradowej aktywności popularnego tandemu 2 Cellos, wiolonczelista Stjepan Hauser prezentuje swój kolejny, autorski album. Po entuzjastycznie przyjętej płycie „The Player” wiolonczelista przedstawia kilkanaście kompozycji przearanżowanych na wiolonczelę i orkiestrę, niektóre uzupełnione subtelnymi fragmentami chóru. „To było spełnienie marzeń, aby ożywić te piosenki w zabawny i świeży sposób – mówi genezie sesji Stjepan Hauser. Od dawna miałem wizję przeniesienia wiolonczeli na niezbadane obszary, a ter