Był charyzmatycznym artystą i  wokalistą obdarzonym wyjątkowym głosem oraz jednym z najbardziej oryginalnych i wpływowych artystów polskiej muzyki popularnej XX wieku. Zaczynał od prostych piosenek w stylu pop, by niebawem podążyć w kierunku rozbudowanych kompozycji z elementami jazzu i muzyki awangardowej. Był jednym z pierwszych w Polsce twórców wykorzystujących na dużą skalę instrumenty elektroniczne.

 Czesław „Niemen” Wydrzycki urodził się 16 lutego 1939 roku w Wasiliszkach Starych koło Nowogródka, zmarł w nocy 17 stycznia 2004 roku (cierpiał na chorobę nowotworową).W młodości śpiewał w chórze kościelnym a w latach 1953-1954 był uczniem szkoły muzycznej w Grodnie. Po przesiedleniu na tereny zachodniej Polski w 1958 roku rozpoczął naukę w średniej szkole muzycznej w Gdańsku. W 1962 roku wziął udział w Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Do 1967 roku był członkiem Niebiesko-Czarnych, później kierował własnymi zespołami: Akwarele, Niemen-Enigmatic oraz Grupa Niemen. Występował również jako solista. Przełomowym momentem w karierze Niemena był występ z Akwarelami na V festiwalu w Opolu. Za piosenkę „Dziwny jest ten świat” został uhonorowany nagrodą specjalną Przewodniczącego Komitetu do spraw Radia i Telewizji. Jego inne, największe przeboje to m.in.”Czy mnie jeszcze pamiętasz”, „Pod papugami” i „Sen o Warszawie„. Komponował muzykę rockową i jazzową i był prekursorem big-beatu. Tworzył także muzykę teatralną i filmową ( między innymi do filmu „Wesele” Andrzeja Wajdy). W swoich utworach wykorzystywał teksty Cypriana Kamila Norwida, Adama Asnyka i Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Oprócz muzyki Niemen tworzył też prace plastyczne. Rysował od dziecka, później szczególnie zainteresowała go grafika komputerowa. W swoich kompozycjach chętnie wykorzystywał instrumenty elektroniczne i syntezatory.

Po wielu latach ukazuje się zestaw ponad czterdziestu nagrań studyjnych i koncertowych Czesława Niemena. Wcześniej ten album premierę miał w listopadzie 2011 roku: nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia  ukazał się w formie tradycyjnego, dwupłytowego albumu CD. Wzbudził wówczas, z racji swojej zawartości, wielkie zainteresowanie wśród fanów Czesława Niemena i publicystów zajmujących się muzyką.  Zestaw „Pamiętam ten dzień  zdobył laur Platynowej Płyty i dziś jest kolerkcjonerskim rarytasem. Tym razem Agencja Muzyczna Polskiego Radia wprowadza nagrania Niemena z lat 1962-1980 do serwisów streamingowych z równoległym wznowieniem pełnego wydawnictwa w formie tradycyjnego, dwupłytowego albumu CD. Wyjątkowość tego zestawu utworów wynika z faktu, że nie są to najbardziej popularne wykonania wielu tytułów, choć bardzo często wcale nie są gorsze od tych, które pojawiały się w autorskich wydawnictwach. Co ciekawe, przed rokiem 2011 żadna z umieszczonych na albumie wersji nie była dostępna poza anteną radiową lub telewizyjną ( np. pierwsze w historii nagranie radiowe Czesława Niemena i  pierwsza wersja piosenki Pod Papugami, którą  Niemen sam zarejestrował w 1963 roku). Podobnie jest  z jedynymi w swoim rodzaju nagraniami, w czasie których Niemenowi towarzyszy poznańska orkiestra Zbigniewa Górnego: wersje znanych z innych rejestracji utworów pochodzą z Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie i programu telewizyjnego Muzyka Małego Ekranu. Na szczególną uwagę zasługują archiwalne nagrania, takich przebojów Niemena, jak „Pod papugami”, „ Nim przyjdzie wiosna”, „Wspomnienie”, „Czas jak rzeka”, rosyjskie piosenki ”Kałakolczik” i beatlesowski „A Hard Day’s Night”, kultowe „Czy mnie jeszcze pamiętasz”  i  „Sen o Warszawie”  oraz  przeróżne wersje legendarnego songu „Dziwny jest ten świat”.