Nina Simone  –  wielka i tragiczna postać w historii muzyki. Jej pozycja oraz zaangażowanie w sprawy polityczne i społeczne  miało wielkie znaczenie kulturowe; popularna czarnoskóra artystka utożsamiana z czarnymi Amerykanami równie entuzjastycznie była przyjmowana przez białą publiczność. Śpiewała zarówno protest-songi, jak i wielkie standardy jazzu i muzyki rozrywkowej. Kiedy ukazało się nagranie „ My Baby Just Cares For You” sztuka Niny Simone urosła do rangi symbolu, a pogodna piosenka stała się sygnałem wywoławczym dla artystki i jej muzyki. Niezwykle ciekawa kariera wokalistki od wielu lat nie jest już rozpatrywana tylko w kategoriach czysto jazzowych. Zadeklarowana przeciwniczka rasizmu oraz obrony praw obywatelskich amerykańskich Murzynów stała się dla czarnej społeczności Ameryki bohaterem a jej piosenki stały się wielkimi pokoleniowymi standardami.

Nina Simone wychowała się w biednej rodzinie amerykańskich Murzynów, którzy hołdując muzycznej tradycji zabiegali raczej o naturalną estradową edukacje niż akademickie wyksztalcenie. Początkowo ( podobnie, jak  cztery siostry i trzej bracia) uczyła się gry na pianinie i organach ) pod bacznym okiem ojca, pastora. Na zdolną dziewczynkę uwagę zwróciła Muriel Mazzanowich, hojna fundatorka, która umożliwiła Ninie Simone naukę w Curtius Institute of Music oraz prestiżowej, nowojorskiej Juilliard School Of Music. Nina początkowo (w latach 1950-54 ) pracowała jako akompaniatorka z  lokalnymi piosenkarzami;  później sama zaczęła śpiewać i grać na pianinie w klubach Nowego Jorku i Atlantic City. Pierwszy publiczny recital przedstawiła  ( w 1954 roku)  knajpie w Atlantic City. Niemniej autentyczny sukces przyszedł wraz z edycją  debiutanckiego albumu oraz wylansowaniem wielkiego przeboju „I Love You Porgy”. Album nagrodzono trofeum Złotej Płyty a sama Nina Simone stała się popularną i uwielbianą artystką. To wtedy ukuto dla niej przydomek Księżna Soul.  W latach sześćdziesiątych sporo koncertowała, by w 1967 roku włączyć się w  walkę społeczną i polityczną Ameryki. Kiedy skomponowała „ Mississsippi Goddam ” utwór-protest przeciwko bestialskiemu zbombardowaniu przez gwardię narodową kościołów w Alabamie – urosła ,jako artystka i kobieta , do miana najważniejszej osobowości Afro-Amerykanów. W latach sześćdziesiątych jej pozycja oraz zaangażowanie w sprawy polityczne i społeczne  miało znaczenie kultowe oraz symboliczne: czarnoskóra artystka utożsamiana z czarnymi Amerykanami równie entuzjastycznie była przyjmowana przez białą publiczność. Śpiewała zarówno protest-songi, jak i wielkie standardy jazzu i muzyki rozrywkowej ( Ellingtona, Gershwina, Rodgersa, Weila). Uwikłana w politykę, oskarżana przez urząd podatkowy w 1974 roku zdecydowała się wyemigrować z USA. Na stałem zamieszkała w Paryżu i już w Europie wydała bestsellerowy album „ Baltimore”. Sporo koncertowała, ale już tylko po to by utrzymać gasnący blask sławy i popularności.

Niezwykle ciekawa kariery wokalistki nie jest często rozpatrywana w kategoriach muzycznych. Choć to właśnie jej największe sukcesy artystyczne przypadły na erę najbrutalniejszych, rasistowskich zdarzeń w Ameryce. Zadeklarowana przeciwniczka rasizmu oraz obrony praw obywatelskich amerykańskich Murzynów stała się dla czarnej społeczności Ameryki bohaterem narodowym. Kiedy ukazało się nagranie „ My Baby Just Cares For You” sztuka Niny Simone urosła do rangi symbolu, a pogodna piosenka stała się rozpoznawalnym hasłem dla artystki oraz symbolem buntu Afro-Amerykanów.

Dionizy Piątkowski