Nitin Sawhney to hindusko-brytyjski muzyk, producent i kompozytor, łączący w swej twórczości szeroko pojętą muzykę azjatycką i inne gatunki world music z elementami jazzu i elektroniki. Jako kompozytor, producent i muzyk jest laureatem ponad dwudziestu międzynarodowych nagród, w tym CBE Award, nagrody za całokształt twórczości Ivor Novello, sześciu niezależnych doktoratów honoris causa i ma na swoim koncie muzykę do  ponad 60 filmów, liczne seriale telewizyjne ( w tym epicka seria BBC „Human Planet”), nagrał ponad dwudziestu albumów studyjnych (jedenaście pod własnym nazwiskiem !), a także zdobył wiele laurów dla  takich dziedzin, jak teatr, taniec a nawet  gry wideo. Nitin Sawhney został ostaniu mianowany przewodniczącym Fundacji PRS, wiodącej brytyjskiej organizacji charytatywnej zajmującej się nową muzyką i rozwojem młodych talentów. Jest członkiem Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej oraz BAFTA, był członkiem komitetu doradczego rządu Wielkiej Brytanii ds. krajowej polityki edukacji muzycznej, jest artystą stowarzyszonym z londyńskim klubem tanecznym Sadlers Wells i był powiernikiem wielu rad, w tym londyńskiego Somerset House, Whitechapel Art Gallery oraz zasiada w zarządzie londyńskiego teatru Complicité. Prowadził własną audycję w BBC Radio 2, był jurorem w Sky Arts, a także dyrektorem muzycznym programu dotyczącego twórczości Davida Bowie’go. Nitin Sawhney   jest producentem dla wielu artystów popowych, dance i klasycznych, dyrygował London Symphony Orchestra i innymi ważnymi orkiestrami, jest mecenasem edukacji organizacji charytatywnej  Artis and the Abram Wilson Foundation i na zlecenie Sky Arts napisano nowy hymn narodowy w 2019 roku, który został wykonany jako oratorium w londyńskim centrum Barbican. Jako muzyk koncertujący, Nitin Sawhney  występował w najbardziej prestiżowych miejsc na świecie ( od Royal Albert Hall i Hollywood Bowl po Sydney Opera House). Jako popularny  DJ występował na całym świecie i regularnie pojawiał się w najpopularniejszym londyńskim klubie Fabric (kompilując swój album „Fabriclive15”). Poza tym, że był kuratorem wielu międzynarodowych festiwali, wykładowcą uniwersyteckim (w tym w amerykańskim Stanford i Berklee) i współpracuje z Paulem McCartneyem, Stingiem, Jeffem Beckiem, Ellie Goulding, Annie Lennox, Willem Youngiem, Bobem Geldofem, Andym Serkisem, Mirą Nair, Anoushką Shankar, Norą Jones…

Kiedy zatem, ten niezwykle zajęty artysta znajduje czas na realizację autorskich pomysłów ?  Własnie proponuje swój kolejny album „Immigrants” zrealizowany wraz z wybitnymi, egzotycznymi artystami. Teraz w  swoich utworach porusza tematy związane z multikulti, polityką i duchowością. „W ciągu ostatnich kilku lat – mówi Nitin Sawhney – nastąpił bezprecedensowy poziom politycznego zamętu i negatywnej reprezentacji imigrantów w wiodących krajach zachodnich. Reprezentacje te są całkowicie sprzeczne z historycznymi korzyściami płynącymi z migracji do Europy, Ameryki Północnej i Australazji”. Na potwierdzenie swych słów zaprasza do nagrań wybitnych artystów world-music, z którymi realizuje niezwykłe, emocjonalne songi. Artyście, producentowi i kompozytorowi towarzyszą m.in. Nicki Wells, Ayanna Witter-Johnson, Nina Miranda, Natasha Atas, Samy Bishai, Aruba Red, Abi Sampa, Gina Leonard, YVA, Rahel Debebe Dessalegne, Natty, Anna Phoebe.

Jako artysta zawsze unikałem polityki tak bardzo, jak to tylko możliwe – deklaruje Nitin Sawhney.  W muzyce przekaz dydaktyczny bardzo rzadko ma taką samą moc, jak ekspresja emocjonalna. Mam jednak mocne przekonanie – że każde nowo narodzone dziecko ma taką samą wartość, niezależnie od tego, kim są i skąd pochodzą jego rodzice. Tylko przez burzliwy świat polityki, wyznania, ekonomii, rasy, narodowości i różnic społecznych ludzie nadal są zdewaluowani i odczłowieczeni. „Imigranci” to album wyjątkowej współpracy z celem ponownego zdefiniowania naszego postrzegania tożsamości i uniwersalnego języka muzyki ”.

Dionizy Piątkowski