Preludia według definicji, to krótkie utwory często o charakterze improwizacyjnym, będące wstępem do większego dzieła muzycznego. Piotr Lemańczyk to jeden z najbardziej oryginalnych kontrabasistów na polskiej scenie jazzowej zaprosił tym razem do współpracy Marcina Wądłowskiego, jednego z najciekawszych gitarzystów, kompozytora i wirtuoza, któremu nie obce są zarówno klasyczne, jak i jazzowe skojarzenia. Po ciekawym projekcie „Duology” tym razem muzycy proponują album „Preludes For Guitar & Double Bass” arcyciekawy zestaw preludiów skomponowanych przez Marcina Wądłowskiego. Muzyka napisana specjalnie na ten duet – rozszerzona o to co między nutami – o dialog i kreowanie nowych przestrzeni. To ciekawa sesja i  muzyczna podróż dwóch muzyków jazzowych po krainie melodii, harmonii, rytmu i w pełni akustycznego brzmienia instrumentów. Zderzenie klasycznej faktury instrumentalnej z wolnością jazzowej improwizacji.

Piotr Lemańczyk to jeden z najbardziej oryginalnych kontrabasistów na polskiej scenie jazzowej. Jest zdobywcą laurów na trzech kluczowych polskich konkursach jazzowych: dwukrotnie podczas krakowskiego festiwalu Jazz Juniors (1995, 1996), Jazz nad Odrą (nagrodzony za indywidualność , kompozycje oraz w kategorii najlepszego instrumentalisty 1996) oraz na festiwalu Pomorska Jesień Jazzowa ’96, gdzie otrzymał ” Złoty Klucz do Kariery„. Brał udział w nagraniu kilkudziesięciu  albumów z udziałem czołówki polskiego jazzu i współpracował m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Adamem Pierończykiem, Maciejem Sikałą,  Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Jackiem Kochanem, Maciejem Fortuną, Dominikiem Bukowskim, Kazimierzem Jonkiszem, Piotrem Wojtasikiem, Wojciechem Staroniewiczem, Krystyną Stańko czy Sławomirem Jaskułke. Jest muzykiem wielu znamienitych zespołów jazzowych oraz jedynym Europejczykiem amerykańskiej formacji Beatlejazz;  współpracuje z gwiazdami światowego jazzu, takimi jak: Jerry Bergonzi, Seamus Blake, Dave Kikoski, Gary Novak, Clarence Penn, Tim Haggans czy Avishai Cohen.

Marcin Wądłowski  jest perfekcyjnym gitarzystą, kompozytorem i muzykiem sesyjnym, absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz laureatem licznych konkursów ( m.in. Pierwsza Nagroda na VII Międzynarodowym Konkursie Estrada Gitarowych Talentów i tytułu Największej Nadziei XI Międzynarodowego Festiwalu Gdańskie Spotkania Gitarzystów w 2001 roku oraz laureat XI Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowo-Bluesowych w Gdyni 2008 roku). Jest muzykiem chętnie zapraszanym do współpracy z  czołowymi muzykami polskiej sceny jazzowej ( od Leszka Możdżera Wojciecha Staroniewicza, Przemysława Dyakowskiego po Wojciecha Karolaka, Macieja Sikałę i  Janusza Muniaka). Jest także muzykiem kilku grup ( m.in. The Moongang, Elec-tri-city i Quartado). Marcin Wądołowski  jest autorem kilku ciekawych płyt ( „Git Majonez”, „Blue Night Session”, „My Guitar Therapy”). Niezwykle entuzjastycznie przyjęta została jego płyta „Standards”  – dedykowana pamięci wybitnych, polskich gitarzystów ,Markowi Blizińskiemu i Jarkowi Śmietanie.

„Preludes For Guitar & Double Bass” to projekt, który buduje jakby na nowo wizerunek dwóch wybitnych instrumentalistów. Kompozycje często wymykają się jazzowemu schematowi czyniąc z preludiów rodzaj klasycznej, precyzyjnie interpretowanej klasyki. To  szczególnie ciekawy pomysł, który sprawia, że odnosimy wrażenie uczestniczenia nie w jazzowej, impulsywnej zabawie, lecz precyzyjnym, jazzowym i klasycznym misterium.

Dionizy Piątkowski