Piotr Wojtasik, wybitny polski trębacz i kompozytor, jakby z przekory, swój najnowszy album proponuje tym, których to interesuje. I rzeczywiście „To Whom It May Concern” jest propozycją, która wymyka się jazzowej sztampie i powinna zainteresować nie tylko wyrafinowanych fanów jazzu, ale także i tych, dla których jazzowa faktura niesie za sobą profesjonalizm, wirtuozerię, poczucie dobrze wypełnionej, artystycznej misji. Po wcześniejszych, doskonałych albumach „Amazing Twelve” oraz „Tribute To Akwarium”  trębacz nabrał oczywistego wigoru i niezłej, kreatywnej maniery. Być może jest to także konsekwencja określonej koncepcji artystycznej, bo wraz z „ To Whom It May Concern” w zespole Piotra Wojtasika pojawiają się  saksofoniści Sylwester Ostrowski i  Victor Tóth oraz legendarny perkusista ( mi.in. zespołów Steve’a Lacy’ego) John  Betsch.

Piotr Wojtasik jest absolwentem Wydziału Jazzu  prestiżowej katowickiej Akademii Muzycznej (dyplom w 1987 roku), który już w czasie studiów był aktywnym muzykiem; koncertował w ramach uczelnianego Big-Bandu Katowice, współpracował z zespołem After Action Satisfaction, big bandem klubu Rotunda, grupą Blues Session, grywał ( wraz z Wojciechem Niedzielą i Lorą Szafran) w projektach specjalnych aranżowanych przez filharmonię opolską. Jednak prawdziwą szkołą zespołowego jazzu okazała się formacja Young Power kierowana przez Krzysztofa Popka. Do autorskiego zespołu powraca zakładając ( wraz z W.Niedzielą, L.Szafran i Jackiem Niedzielą) kwintet New Presentation. Debiut zespołu na festiwalu Jazz Jamboree ’88  przyjęto entuzjastycznie, zaś Piotra  Wojtasika coraz częściej określa się  mianem „polskiego Wyntona Marsalisa”. Doskonałe wyczucie harmonii, wspaniały zmysł improwizatora, nowocześnie kreowany feeling oraz klarowna stylistyka mainstreamu pozwalają młodemu trębaczowi poruszać się w wielu konwencjach: raz jest to projekt z autorskim New Presentation, innym razem koncerty i nagrania z Erykiem Kulmem, Jarosławem Śmietaną, Piotrem Baronem, raz jeszcze parada jazzowych indywidualności na wspólnym projekcie („Lonely Town”) z Krzysztofem Popkiem, Zbigniewem Namysłowskim, Maciejem Sikałą i Leszkiem Możdżerem.

Album „To Whom it May Concern” jest swoistym podsumowaniem 30-letniej działalności muzycznej Piotra Wojtasika. Na płycie pojawiają się muzycy, z którymi współpracował na przestrzeni lat i w różnych składach. Piotr Wojtasik zaprosił do współpracy  Węgra Viktora Tótha, Sylwestra Ostrowskiego, amerykańskiego pianistę Bobby’ego Few, holenderskiego basistę Jorisa Teepe i legendarnego perkusistę  John’ego Betscha. Kompozycje ( wszystkie autorstwa Piotra Wojtasika) zostały napisane specjalnie z myślą o trasie koncertowej z legendą światowego jazzu – Bobby’m Few  a nagranie zrealizowano w słynnym Les Studios de Meudon we Francji.

Dionizy Piątkowski