Ralph Alessi to jeden z ciekawszych amerykańskich kompozytorów, trębaczy i improwizatorów jazzowych. Niezwykle aktywny na nowojorskiej scenie jazzowej jest muzykiem wielu ciekawych inicjatyw artystycznych, sesji oraz zespołów. Sam będąc solistą i liderem nagrywa i koncertuje także z wybitnymi muzykami jak Steve Coleman, Jason Moran, Uri Caine, Don Byron, Sam Rivers, Fred Hersch, Drew Gress, Tim Berne, Kenny Werner, Michael Cain, Curtis Fowlkes, Bill Frisell, Jim Black, Brad Shepik i – co ceni sobie szczególnie – z saksofonistą Ravi Coltrane’m. Rozległa dyskografia trębacza obejmuje także ekskluzywne sesje zrealizowane dla prestiżowej ECM Records. Szczególnym uznaniem cieszyły się albumy „Baida” (2013) i oraz „Quiver” (2016), które zebrały doskonale recenzje w amerykańskiej prasie : New York Times docenił „elegancką precyzję i siłę” albumu „Baida”, opiniotwórczy The Guardian wychwalał „Quiver”, wskazując na „nieskazitelną technikę i umiejętność czerpania z tradycji jazzowej przy jednoczesnym unikaniu jej frazesów”.
Ralph Alessi jest nie tylko doświadczonym muzykiem, ale także doskonałym pedagogiem : w Five Towns College oraz Eastman School of Music, prowadzi również zajęcia w klasie trąbki na wydziale jazzu New York University. Budując swoja pozycję jazzmana-mentora jest także założycielem i dyrektorem nowojorskiej The School for Improvisational Music, autorskiego instytutu naukowo-edukacyjnego dla studentów muzyki. Do stałej oferty The School for Improvisational Music należą regularne warsztaty, koncerty, sesje naukowe i otwarte konferencje z udziałem publiczności. Motto szkoły, na podstawie którego tworzy ona swoje programy edukacyjne, brzmi: „z inspiracji rodzi się kreatywność, z kreatywności powstaje doświadczenie, a poprzez doświadczenie człowiek się uczy”.
„Baida” i „Quiver” nagrane zostały w kwartecie, teraz trębacz powraca – po raz pierwszy od 2010 roku- do konwencji kwintetu i realizuje interesujący album „ Imaginary Friends”. Do nowego zespołu zaprosił wybitnego saksofonistę ( i syna Johna Coltrane’a) Ravi’ego Coltrane’a, który uczestniczy w projektach trębacza już od lat 80-tych ( kiedy razem studiowali w California Institute Of The Arts). Dołączył do nich pianista Andy Milne i perkusista Mark Ferber ( obaj debiutujący w ECM) oraz basista Drew Gress, który grał już z Ralphem Alessim na „Baida” i „Quiver”.
„ Imaginary Friends” jest albumem zdecydowanie innym, niż poprzednie nagrania trębacza dla ECM Records oraz artystycznej estetyki tej wytwórni. Tym razem Ralph Alessi nie odgrywa roli bezkompromisowego lidera, ale dzieli się pilotowaniem muzyki z pełną ekspresji grą saksofonisty. To Ravi Coltrane, w swych przejmujących, momentami ckliwych i nostalgicznych, solówkach jest brzmieniowo dominujący i jazzowo przekonywujący. W duecie z Ralphem Alessim tworzą zgrabny team, mocno sobie podporządkowany, ale także niezwykle subtelnie wplatający się w subtelności kompozycji trębacza oraz precyzyjną grę sekcji rytmicznej.