Genezą albumu jest muzyczne spotkanie podczas galowego koncertu „Toastu Urodzinowego dla Tomasza Stańki”, który odbył się w Rzeszowie w lipcu 2021 roku. Raper Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz i basisa Piotr Lemańczyk zaproponowali ciekawy, nowoczesny i pulsujący jazzowym hip-hopem zestaw, który stylistykę „projektu Eskaubei” stawia niezwykle ciekawie w dotychczasowej konfiguracji standardowego kwartetu  Tomasza Nowaka. „Nad muzyką i wizją artystyczną formacji Skubisz/Lemańczyk Cooperation unosi się filozofia i duch Tomasza Stańki. To momentami dzika, nieskrępowana wolność w muzyce, jak również charakterystyczne tematy muzyczne, liryzm, a momentami dosadność w tekstach i odniesienia do różnych etapów twórczości Tomasza Stańki” – wyjaśniają muzycy genezę pomysłu na sesję „ Stories About Life and Love”.

Eskaubei  & Tomek Nowak Quartet to jedyny w kraju band regularnie łączący ze sobą świat jazzu i hip hopu. Zespół wydał cztery doskonale przyjęte przez publiczność i krytyków albumy a swoim koncertami łączy kilka pokoleń słuchaczy, prezentując nowe połączenie jazzu, muzyki improwizowanej i rapu. Za sprawą świetnie przyjętych pierwszych albumów, zaledwie w trzy lata, wypracował sobie pewne miejsce na scenie polskiego jazzu. Sensacyjnie i z ogromnym entuzjazmem przyjęto ich koncerty na prestiżowych festiwalach (od Jazzu nad Odrą i   Erę Jazzu po występ na głównej scenie Hip Hop Kemp – jednego z największych hip-hopowych festiwali na świecie). Michał Urbaniak, zachwycony projektem kilkukrotnie koncertował z Eskaubei & Tomek Nowak Quartet oraz jest mentorem i wielkim entuzjastą zespołu.

Stories About Life And Love” są efektem współpracy rapera Bartłomieja „Eskaubei” Skubisza i wybitnego jazzowego kontrabasisty Piotra Lemańczyka. Nową mutację zespołu Eskaubei tworzą tutaj: trębacz Tomasz Nowak, perkusista Grzegorz Pałka i Wojciech Długosz Mr Krime na syntezatorach. Wydawać by się mogło, że jest to kontynuacja wcześniejszych pomysłów realizowanych w ramach Eskaubei & Tomek Nowak Quartet, ale tym razem elementem, który spina całość nie jest charakterystyczny ton kwartetu T.Nowaka i raperski rytm przekazów Bartka Skubisza, ale dość mocno akcentowany indywidualizm basisty wraz ze zgrabnym, zespołowym dopełnieniem i oczywistym hip-hopowym zadziorem wokalisty. Sam projekt łączy zatem nie tyko  akustyczny jazz  z nowoczesnym, elektrycznym brzmieniem ale nade wszystko buduje ciekawą fakturę między muzyką improwizowaną a słownym przesłaniem rapera.

Charyzmatyczny raper i wokalista Bartłomiej Skubisz „Eskaubei” – artysta  i pionier łączenia rapu z elementami jazzu jest doskonale znany jako inicjator wielu ciekawych, artystycznych przedsięwzięć. Współtwórca formacji Sophia Grand Club oraz członek projektu Vitold Rek the Spark., współpracuje również z Michałem Urbaniakiem, Zbigniewem Jakubkiem i formacją Orange Trane oraz takimi artystami, jak Dean Brown, Bernard Maseli, Dj Eprom, Rzeszów Klezmer Band.Trębacz Tomek Nowak to ceniony muzyk studyjny oraz współpracownik zespołów Nigela Kennedy i Jarosława Śmietany. Grzegorz Pałka to znakimity perkusista i muzyk formacji High Definition, nagradzany na konkursach i festiwalach perkusyjnych oraz jazzowych. Wojciech Długosz (Mr Krime), polski DJ i producent muzyczny, odpowiedzialny jest w projekcie Eskaubei za cuty, scratche oraz partie syntezatorów. Mr Krime jest pionier polskiego turntablismu, traktującego i wykorzystującego gramofon jako instrument. Liderem projektu „Stories About Life and Love” jest w pewnym sensie Piotr Lemańczyk –  jeden z najbardziej oryginalnych kontrabasistów na polskiej scenie jazzowej. Muzyk zrealizował ponad 50 albumów z udziałem czołówki polskiego i światowego jazzu. Koncertował i nagrywał m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Adamem Pierończykiem, Maciejem Sikałą, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Kazimierzem Jonkiszem, Piotrem Wojtasikiem, Wojciechem Staroniewiczem, Sławomirem Jaskułke oraz z gwiazdami światowego jazzu, takimi jak: Jerry Bergonzi, Seamus Blake, Dave Kikoski, Gary Novak, Clarence Penn, Tim Haggans czy Avishai Cohen.

Album Stories About Life and Love” łączy muzykę improwizowaną ze słowem. To nieskrępowana wolność w muzyce, jak również charakterystyczne tematy muzyczne, liryzm, ale także dosadność w tekstach i odniesienia do dzisiejszego świata i twórczości legendarnego trębacza Tomasza Stańko. Autorskie, kompozycje wybitnego kontrabasisty i basisty jazzowego Piotra Lemańczyka ( także na 6- strunową gitarę basową), w połączeniu z tekstami, rapem i spoken word Bartłomieja Skubisza „Eskaubei” doskonale współgrają z rytmem dzisiejszej, nowoczesnej muzyki. Świat jazzu elektrycznego i akustycznego, muzyczne tradycje oraz poetycką wrażliwość i hip hopowy pazur nadają całej sesji znamion ciekawego, stylistycznego i artystycznego zdarzenia. Kreatywność muzyków oraz elokwencja literacka rapera zacierają się w jeden, pulsujący, muzyczny organizm epatujący nastrojem i brzmieniem długo pozostającym w pamięci słuchacza.

Dionizy Piątkowski