Co wiemy o dzisiejszej, estońskiej scenie jazzowej ? Jest słynny Jazzkaar Festival i  estetyka kultowego kompozytora Arvo  Pärta wylansowana przez ECM Records, ale znakomita grupa muzyków jazzowych z tego przepięknego kraju boryka się z odnalezieniem uznania i karier w Europie i w świecie. Od lat jestem pod urokiem muzyki takich formacji, jak Kirke Karja Quartet,  zespołu Kadri Voorand, pianisty Kristjana Randalu, Joel Remmel Trio, trio Bad Habits – gitarzysty Andre Maakera, basisty Peedu Kassa, formacji Heavy Beauty czy trio Porteleki-Tarn-Parnoja. O randze estońskiego jazzu świadczą także projekty, jakie realizują  saksofoniści  Siim Aimla, Raul Sööt, Maria Faust, Villu Veski i Raivo Tafenau, basiści Mihkel Mälgand i Taavo Remmel, gitarzyści Mart Soo oraz Jaak Sooäär. Teraz do tego zestawu włączam – choć z innym stylistycznym odniesieniem- wokalistkę Susannę Aleksandrę.

Susanna Aleksandra urodziła się w Estonii, sporo podróżowała, pracując i studiując w Paryżu i Los Angeles. Teraz mieszka w Finlandii, gdzie współpracuje z wybitnymi fińskimi muzykami jazzowymi, takimi jak Holger Marjamaa (pianista Chrisa Bottie’go); trębacz Jukka Eskola, gitarzysta Teemu Viinikainen, pianistka Riitta Paakki i perkusista Jussi Lehtonen. Wokalistka wydała swój debiutancki album „Miracles” wydała w 2015 roku. Jej drugi album „Souls of the Night” został wydany w Japonii w marcu 2020 roku, ale światowa wersja „Souls of the Night” zostaje wydana  teraz jako „The Siren” dla Eclipse Music.

The Siren”  niezwykle subtelny, osobisty zestaw  jazzowych piosenek estońskiej wokalistki. Zgrabny nastrój wokalny ciekawie umiejscowiony jest w nowoczesnym, eleganckim jazzie. Autorskie piosenki Susanny ( wokalistka jest także autorką tekstów) celebrują siłę i urok kobiet, nieskończoną moc miłości do leczenia i akceptowania błędów z przeszłości, a wszystko to nasycone naturalnie ciepłym śpiewem Susanny. Album „The Siren” zawiera szeroką gamę autorskich  kompozycji wokalistki, standard jazzowy „Blame It on My Youth” a nawet fińską piosenkę ludową „Ruusu Laaksossa”.  To niezwykle zgrabny  format, jaki la stylistyki wokalistki opracował  jej zespół : Joonas Haavisto na pianinie i syntezatorze, kontrabasista Joonas Tuuri i perkusista Ville Pynssi ( z gościnnym jednego z czołowych fińskich perkusistów, Abdissa „Mamba” Assefa). „Czuję, że muzyka jest siłą napędową mojego rozwoju osobistego – mówi Susanna Aleksandra. Nauczyła mnie samoakceptacji, życzliwości i „przyzwoitości” podejmowania ryzyka i popełniania błędów. Śpiewanie, komponowanie i pisanie tekstów pomaga mi przetwarzać świat i radzić sobie z nim ”.

Dionizy Piątkowski