Pianista Thomas Enhco i marimbistka Vassilena Serafimova ponownie zaskakują wyjątkowymi kompozycjami na fortepian i marimbę. „Bach Mirror”  to już ich  drugi, wspólny album zrealizowany dla Sony Classical. To właśnie kompozycjami Jana Sebastiana Bacha  artyści  z entuzjazmem, kreatywną fantazją i wielką swobodą przedstawiają kunszt słynnego kompozytora. Pomiędzy transkrypcjami, aranżacjami, improwizacjami oraz oryginalnymi kompozycjami  Thomas Enhco i Vassilena Serafimova przenoszą nas w świat z pogranicza klasyki i…jazzu.

W swojej rodzinnej Bułgarii, Vassilena Serafimova do muzyki zbliżyła się poprzez szkołę rosyjską i włączyła marimbę, młody instrument XX wieku, do swojej kultury klasycznej. W 2009 roku otrzymała tytuł „muzyka roku” w swoim kraju, zakochała się w Paryżu podczas francuskiej trasy koncertowej: wstąpiła do Wyższego Konserwatorium Muzyki i Tańca w Paryżu, potem  ukończyła kurs w Juilliard School w Nowym Jorku. Vassilena Serafimova jest pierwszą bułgarską perkusistką, która otrzymała  Międzynarodowego Konkursu Muzycznego ARD w Monachium i pierwszą nagrodę Światowego Międzynarodowego Konkursu Marimbowego w Stuttgarcie. Jako solistka zdobyła także Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Muzyka i Ziemia oraz  nagrodę Percussion Ensemble Accent ( zespołu założonego przez jej rodziców Augustynę i Symeona Serafimowa). Zdolna perkusjonistka otrzymała nagrodę dla młodego muzyka roku w Bułgarii ( w 2008 roku)  oraz  laur krytyków muzycznych na Międzynarodowym Festiwalu Europy Środkowej na Słowacji. W 2014 roku Vassilena Serafimova zadebiutowała w nowojorskiej Carnegie Hall, rok później ( już w duecie z pianistą  Thomasem Enhco) jako pierwsza instrumentalistka marimby w historii wystąpiła na francuskiej ceremonii wręczenia nagród Victoires de la Musique. W 2016 roku  już jako duet Thomas Enhco i Vassilena Serafimova nagrali swój pierwszy album zatytułowany „Funambules”  dla prestiżowej  Deutsche Grammophon Records.

Pianista Thomas Enhco, pochodzi ze słynnej rodziny Casadesus i  przed wybraniem jazzu oraz improwizacji otrzymał znakomite wykształcenie w zakresie muzyki  klasycznej. W 2013 roku został wybrany Objawieniem Roku w Victoires du Jazz. W 2015 roku jego solowy album „Feathers” ukazał się w …jazzowej oficynie Verve Records, ale o wielkiej karierze zdecydowały sesje i koncerty muzyki klasycznej. Muzyka pianisty postrzegana jest często jako znakomite połączenie precyzji klasycznej z improwizacja jazzu, bowiem  stylistyka Thomasa Enhco karmi się jego dwiema głębokimi fascynacjami: jazzem i muzyką klasyczną. Teraz oscylując wraz z klasycznymi  dzieła Mozarta, Bacha, Fauré  i jazzem funkcjonują w znakomitym duecie; Thomas Enhco i Vassilena Serafimova poruszają się niezwykle zgrabnie w artystycznej przestrzeni, którą sobie sami perfekcyjnie zbudowali.

Dionizy Piątkowski