Nagranie albumu “świątecznego” jest dla każdego artysty ambicjonalną nobilitacją i naturalnym wpisaniem się  nagraniami  „christmas”  w kanon tysięcy podobnych sesji, albumów i kompilacji. Najczęściej nagrania takie powielają tradycyjne kolędy i pastorałki, autorsko interpretując tzw. „season songs”. Nieczęsto zdarza się, by temat „bożonarodzeniowy” stał się pretekstem nowej, muzycznej koncepcji. Niezwykłym jest przeto „Till Christmas” zrealizowany przez idola niemieckiej sceny muzycznej, trębacza Tilla Brönnera.

Till Brönner  jest dzisiaj bezsprzecznie najpopularniejszym muzykiem jazzowym w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Doskonale przyjmowane jest jego smooth-jazzowe brzmienie także w USA oraz na Dalekim Wschodzie. Komercyjna kariera trębacza analizowana jest przez poważne media a kolorowe magazyny pełne są zdjęć oraz informacji o każdym, nie tylko muzycznym, kroku przystojnego jazzmana. Jego bestsellerowy album „Blue Eyed Soul” sprzedano w milionowym nakładzie; na listach jazzowych przebojów śmiało konkurował z płytami Diany Krall i Pata Metheny’ego. Jednak Till Brönner  nie jest  wyłącznie artystą lansowanym przez media i modne rytmy smooth- jazzu, lecz jest przede wszystkim muzykiem ze sporym bagażem artystycznych doświadczeń.

„Till Christmas” zrealizował w subtelnym i nietypowym zestawie instrumentalnym: trębaczowi towarzyszą  jedynie pianista Frank Chastenier  oraz kontrabasista Christian von Kaphengst. Taki zestaw buduje subtelne i melancholijne brzmienie, ale jest w świątecznym zestawie Tilla Brönnera ogromny ładunek improwizowanego jazzu, precyzyjnie rozpisanej harmonii oraz doskonałej techniki gry. Choć są na płycie najpopularniejsze, świąteczne kompozycje („Silent Night”, „Jingle Bells”,  „O Tannenbaum”, „Have Yourself a Merry Little Christmas”, “Silver Bells” czy „Little Town of Bethlehem”), to jest także kilka ciekawych kompozycji nieczęsto pojawiających się w takich, jazzowych zestawach („Ich steh an deiner Krippen hier” Johanna Sebastiana Bacha). Do tego zgrabnie wyśpiewany  (Max Mutzke) „Christmas Time is Here”. Piękna płyta na Christmas !

Dionizy Piątkowski