Album “Sixteen Pieces For Piano” niemieckiego pianisty jazzowego Tima Allhoffa jest uniwersalny w swojej prostocie. Bo z jednej strony zawiera wirtuozerskie interpretacje autorskich kompozycji, ale z drugiej strony pianista bawi się ekwilibrystką fortepianowej elokwencji kompozycjami Krzysztofa Pendereckiego i grupy Coldplay.

Tim Allhoff debiutuje solowym albumem dla jazzowej Okeh Records. Artysta studiował ( w latach 2002-2007 w Konserwatorium Richarda Straussa w Monachium) fortepian jazzowy. Już podczas studiów zdobył drugą nagrodę w  słynnym konkursie Gasteig w 2006 roku. W 2008 roku – wspólnie z kontrabasistą Andreasem Kurzem i perkusistą Bastianem Jütte – założył trio, z którym otrzymał  prestiżową nagrodę New German Jazz Award’2010. Wydany wtedy „Prelude” – debiutancki album zespołu zostaje entuzjastycznie przyjęty przez krytyków a pianista uhonorowany nagrodą ECHO Jazz jako „National Newcomer of the Year”. Wraz z trio Tim Allhoff zrealizował pięć albumów , z których aż dwa zostały nagrodzone prestiżową nagrodą ECHO. W 2015 roku Tim  Allhoff „Lovebox Sessions” , swoje pierwsze wydawnictwo jako artysta solowy, utwierdzając w entuzjazmie dla swojej muzyki fanów i krytyków. Ale pianista często  współpracuje także z wieloma uznanymi artystami, takimi jak Jeff Ballard, Dieter Ilg, Nils Landgren, Larry Grenadier, Nils Wülker, Deutsche Filmorchestra Babelsberg. Jego trio i zespoły są ozdobą tak ważnych festiwali, jak Elbjazz, Rheingau Musik Festival, Ingolstädter Jazztage, Schloss Elmau, Jazzfestival Burghausen a jako solista jest gwiazdą  Philharmonie München.

Tim Allhoff jest także ciekawym kompozytorem i aranżerem. Jego prace obejmują zarówno utwory dla kwartetu smyczkowego, orkiestry symfonicznej, ale także muzykę współczesną, muzykę do reklam i  filmów. Tim Allhoff jest jednym z najbardziej cenionych pianistów w  Niemczech.  Gazeta Suddeutsche Zeitung rekomenduje pianistę, jako artystę  „ pierwszej klasy solo-fortepianu”  a  Die Zeit twierdzi, że Allhoff tworzy „inteligentną muzykę dla mas”.

Dionizy Piątkowski