Maciej Tubis jest cenionym pianistą jazzowym, absolwentem łódzkiej Akademii Muzycznej. Już jako uczeń szkoły muzycznej uważany był za obiecującego klasycznego pianistę, brał udział w wielu konkursach ( m.in. w Konkursie Chopinowskim  dla młodych pianistów dostał się do finału, a Konkurs Interpretacji Muzyki Francuskiej przyniósł mu V nagrodę w kategorii kameralnej). Z ogromnym entuzjazmem podchodził także do jazzu, brał udział w Warsztatach Jazzowych w Chodzieży, uczęszczał na lekcje improwizacji i big bandu aż, w 2004 roku, zdobył II nagrodą na Konkursie Pianistów Jazzowych. Jest zafascynowany twórczością Arvo Parta, muzyką minimalistyczną oraz tzw. skandynawskim jazzem. W 2006 roku  założył autorskie Tubis Trio  zapraszając do współpracy kontrabasistę Pawła Puszczało i perkusistę Przemysława Pacana. Zadebiutowali doskonale przyjętą przez krytyków i publiczność płytą „Live In Luxembourg”, by status europejskiego trio ugruntować studyjną płytą  „The Truth” oraz sesją  „Flashback”.  Pianista przyznaje, „ że kluczem dla tak wzmożonej twórczej aktywności okazały się koncerty: Zauważyliśmy, że największy pazur łapiemy grając na żywo i chcieliśmy, żeby nowa płyta również emanowała taką energią. Materiał powstał bardzo szybko, bo w niecały miesiąc, ale byliśmy na tyle ograni, że tyle czasu wystarczyło, żeby stworzyć spójny program płyty”.

Nowe, ciekawe kompozycje brzmią pogodnie, energicznie ale i romantycznie jazzowo. Kompozytor przyłożył jeszcze większy nacisk na rytmikę i groove, nadając brzmieniu sporą dozę melodyki. „Kształt nowej muzyki to wypadkowa naturalnej ewolucji zespołu i ilości zagranych wspólnie koncertów – mówi Maciej Tubis.  Album „ Live in Łódź” jest kolekcją  autorskich kompozycji, ale słychać, że nastrój i brzmienie budowane jest także udziałem basisty Marcina Lamcha  i rytmem perkusji Przemysława Pacana oraz wirtuozerią Macieja Tubisa. „Ponownie przyniosłem kilka pomysłów, które z czasem nabrały ostatecznej formy. Idziemy tam, gdzie prowadzi nas muzyka” – zdradza koncertowy pomysł pianista. Trio wykonuje autorskie kompozycje, których styl nakreśla improwizacja zaczerpnięta z jazzu, ale otwarta na szersze horyzonty. Po trzech studyjnych płytach wydawanych od 2017 roku (pierwsza z nich w holenderskiej wytwórni Challenge Records) koncertowy zapis jest konsekwencją studyjnych pomysłów oraz ich brawurowej, ekspresyjnej prezentacji. Może właśnie dlatego muzyka trio jest  budowaniem brzmienia i nastroju, które stają się dzisiaj wizytówką europejskiego jazzu. To już nie tylko tworzenie  jakiegoś „ zaklętego” brzmienia   i budowanie nowej jazz-klasyki, ale skupienie się na precyzji oraz kreacji kompozycyjnej  tworzonej na bazie wirtuozerskiej pianistyki.

Dionizy Piątkowski