Szwedzka oficyna AdOpen Records swoje programowe motto przedstawia niezwykle: to lakoniczne hasło „music in all formats” skrywa ogromny zestaw doskonałego jazzu, koncepcyjnie przygotowywanego przez producenta, kompozytora, aranżera i znakomitego basistę Ulfa Rådeliusa. To weteran szwedzkiego jazzu, związany od lat ze środowiskiem Malmoe oraz muzyk takich formacji jak Nexus i Magazine Story oraz basista wielu szwedzkich zespołów. Jak zatem na basistę przystało, Ulf Rådelius posiada imponująca dyskografię oraz udział w wielu ważnych, artystycznych projektach.
Jednym z nich jest także oficyna AdOpen, która stała się przez lata wizytówka kontrabasisty oraz ciekawą biblioteką nagrań realizowanych przez Ulfa Rådeliusa z zaprzyjaźnionymi muzykami lub aranżowanymi przez niego sesjami. Tak zrodził się pomysł jego ostatniej płyty ‘Special Stories”, która zrealizowana został w trudnych czasach pandemii. Wykorzystano przyjazd do Szwecji ( na festiwal w Ystad) włoskiego pianisty Tony’ego Pancelli. Kontrabasista Ulf Rådelius i pianista Tony Pancella współpracują ze sobą od wczesnych lat 90-tych, głownie w trio, ale także koncertując wraz z gwiazdami jazzu ( Massimo Urbani, Ray Mantilla, Keith Copeland). Pomysł na album zrodził się podczas ich wspólnych koncertów ( w trio z perkusistą Johanem Kotsutem) latem 2020 roku. Efektem jest sesja, która obejmuje zastaw znakomitych interpretacji wielkich standardów ( „Summer Serenade” Benny’ego Cartera, „To Wisdom, The Prize” Larry’ego Willisa, „That’s All” Boba Haymesa czy „Easy to Remember” Rogersa i Harta a nawet „Yesterday” Lenonna i McCartney’a) po ciekawe i utrzymane w konwencji jazzowego przeboju autorskie kompozycje Ulfa Rådeliusa ( „Peaceful”, „A Song for Tony”) i Tony’ego Pancelli („Roccosecco”, „Hidden Door”).
Ulf Rådelius rozkochany jest w jazzowym standardzie i znanymi oraz popularnymi tematami buduje wiele swoich płyt. Tak jest w przypadku „Soft Winds Trio” z saksofonistą Ake Nordinem, albumem „Numbers” czy – utrzymanym w swingowym nastroju – albumem „La Belle Vie”. Autorskie kompozycje budują repertuar „Solklart” nagranym wraz z trio wokalistki Anna-Mia Barwe oraz wspominkowy album „Nexus in Montreal”, czyli koncert z 1986 roku, gdy kwartet Nexus był pierwszym zespołem ze Szwecji na tym największym, kanadyjskim festiwalu.