” Od najmłodszych lat czułem się związany z bluesem. Muzykę powinno się po prostu uprawiać, tak działa blues, to taka postawa. Miałem niesamowite szczęście spotkać na swojej drodze prawdziwych ludzi bluesa: Johna Lee Hookera, Jimmy’ego Witherspoona, Bo Diddley’a, Little Waltera & Mose Allisona. Miałem okazję przebywać w ich towarzystwie i chłonąć to co robili. Wspaniali ludzie pozbawieni wielkiego ego, pomogli mi się wiele nauczyć ” –  wyjaśnia kulisy powstania nowego albumu legendarny irlandzki bard Van Morrison.

Pochodzący z Irlandii Północnej Van Morrison swoją karierę muzyczną rozpoczął jeszcze w latach 50-tych ubiegłego wieku. Etatowy laureat prestiżowych nagród ( sześć Grammy Awards), uhonorowany ” Rock n’ Roll Hall of Fame ” oraz ” Songwriters Hall of Fame ” jest dzisiaj jednym z najbardziej wpływowych artystów obecnych czasów. Jego poetycko impresjonistyczne teksty i wyjątkowe połączenie rock n’ rolla z soulem, jazzem i folkiem mają głęboki emocjonalny oddźwięk i uniwersalny przekaz. Jego różnorodna dyskografia jest tak po prawdzie historią muzyki ostatnich dekad oraz dokumentem nonkonformizmu muzycznego buntownika z Irlandii. To specyficzny zestaw ogromnej wrażliwości muzycznej wrzucony w nurt  folku, rocka, jazzu i muzyki soul, nieodłącznej w wokalnych popisach mistycznego poety.

Roll With The Punches ” to 37 (!)  studyjny album w dyskografii  72-letniego artysty. Zestaw zawiera wspaniale i ze smakiem wyselekcjonowane przez Van Morrisona klasyczne standardy rhythm and bluesa rozsławione  wcześniej interpretacjami np. Bo Diddley’a, Mose Allisona, Sama Cooke’a, Sister Rosetty Tharpe czy Lightnin’ Hopkinsa. Jak zwykle u Morrisona znalazły się także jego premierowe, utrzymane w podobnej konwencji, piosenki. „ Każdy z tych kawałków to historia, którą wykonuję”  – dodał charyzmatyczny artysta.

To niezwykła, bardzo „bluesowa” płyta Van Morrisona. Nie odbiega od zasadniczego brzmienia legendarnego wokalisty, ale jest też stylistycznie bardzo spójna, choć nie jednorodna. Jest tu sporo classic old bluesa, rhythm and bluesa ale także nostalgii  „oldies” rock and rolla. Do tego doskonały – jak to zwykle u Van Morrisona – zespół złożony z wybitnych muzyków ( m.in. „hammondzista” Paul Moran, pianista Jason Rebello, basista Jeff Beck, śpiewający Chris Farlowe, legendarny Georgie Fame) . I zestaw rozkołysanych rhythm & bluesowych hitów : od “ I Can Tell”- Bo Diddley ‘a, „ Stormy Monday”- T-Bone Walkera i “Lonely Avenue”-  Doc Pomusa, “ Goin’ To Chicago “–  Counta Basie & Jimmy’ego Rushinga, „Bring It On Home To Me” – Sama Cooke’a,  “How Far From God”- Sister Rosetty Tharpe,  “ Automobile Blues”- Lightnin’ Hopkinsa, “Benediction”- Mose Allisona, “Mean Old World “- Little Waltera i “Ride On Josephine”- Bo Diddley’a  po autorskie folkowo-bluesowe  piosenki Van Morrisona ( “ Fame”, “ Too Much Trouble”, “Ordinary People “).

Dionizy Piątkowski