Trwa pokoleniowa zmiana w polskim jazzie; coraz częściej pojawiają się projekty i nagrania, które będąc oczywistymi odniesieniami do sloganu „Polish jazz” coraz wyraźniej stają się także forpocztą tego, co ważne i najciekawsze w europejskiej muzyce jazzowej. Dzisiaj o polskim jazzie nie mówi się w świecie tylko w kontekście Seiferta, Komedy, Urbaniaka i Tomasza Stańko, ale coraz  wyraźniej słychać zachwyt dla Macieja Obary, Adama Bałdycha,  w pewnym – choć już w innym kontekście – dla karier Slawka Jaskułke, Leszka Możdżera czy Marcina Wasilewskiego i jego znakomitego Trio. Ogromną rzeszę kreatywnych, świetnie wykształconych i doskonale radzących sobie na jazzowej estradzie muzyków opanowują artyści, którzy – tak sadzę – za moment będą głosem, nowego, jazzowego pokolenia : Kuba Płużek, Dawid Kostka, Michał Martyniuk, Piotr Scholz, Piotr Schmidt…lista ta zdaje się nie mieć końca.

Do tego grona dzielnie zmierza młody saksofonista Wojciech Lichtański. Artysta ma na swoim koncie kilka ważnych albumów („The Days of Wine and Noises“ z formacją Essential – Piotra Budniaka i Davida Doróżki, „Into the Life“ z Essential Group, „Anomalia“  z Vehemence Quartet oraz koncertowy  „Live“  z autorskim Lichtański Sound Lab). Teraz dyskografię powiększa o ciekawy album „Ida”  zrealizowany z autorskim kwartetem Questions (Wojciech Lichtański – saksofon altowy oraz sopranowy; Mateusz Pałka – fortepian i akordeon; Kuba Dworak – kontrabas oraz Patryk Dobosz – perkusja).

Wojciech Lichtański  jest absolwentem  Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i to na tej samej uczelni zdobył tytuł licencjata z zakresu kompozycji i aranżacj; jest laureatem głównej nagrody konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej, Grand Prix Jazzu nad Odrą oraz wielu innych nagród i wyróżnień. Jako kompozytor otrzymał kilka prestiżowych wyróżnień ( np. nagroda specjalna za kompozycje “Journey with K.” na big band przyznaną przez Marię Schneider w konkursie Bielskiej Zadymki Jazzowej). Jako zdolny i muzycznie elokwentny saksofonistą zapraszany jest do współpracy z  takimi muzykami, jak David Doróżka, Jorge Vistel, Leszek Możdżer, Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Ed Partyka, Piotr Wyleżoł i wielu innych. Sam jest współliderem kilku zespołów jazzowych ( Piotr Budniak Essential Group, Vehemence Quartet, Bartosz Pernal Sextet) oraz – co szczególnie ważne -liderem swojego autorskiego kwartetu – Wojciech Lichtański Questions. Muzycy kwartetu to uznani już twórcy młodego jazzu, koncertujący z takim sławami jazzu jak Randy Brecker, Leszek Możdżer, David Doróżka i wielu innych.

Muzyka jaką wykonujemy – mówi o autorskim kwartecie Wojciech Lichtański -to jazz z silnymi wpływami muzyki klasycznej, szczególnie epoki impresjonizmu. Kompozycje charakteryzuje prosta melodyka podparta nietuzinkową harmonią i rytmiką oraz kontrasty wciągające słuchacza w świat zespołu na czas trwania koncertu”.  Najnowszy album „Iga” jest doskonałym przykładem takiego właśnie kolektywnego pojmowania muzyki i budowania jazzu, brzmienia i nastroju. Momentami nostalgicznie ujmujący jest także w swej improwizowanej części niezwykle energetyczny. Spinany ciekawymi kompozycjami saksofonisty, ale i perfekcyjną grą muzyków.Nie ma w tym szaleństw i jazzowego pościgu, ale przemyślana nostalgiczna narracja z gracją wplatająca się w nowoczesne struktury i koloryt dzisiejszego jazzu.

Dionizy Piątkowski