Jeśli ktoś jeszcze ma wątpliwości czy z polskich, popularnych piosenek można stworzyć jazzowy standard polecam przepiękny „Śpiewnik. Album przygotowany przez charyzmatycznego wokalistę Janusza Szroma oraz  elokwentnego kontrabasistę Zbigniew Wrombla wraz ze znamienitym zespołem.

Zbigniew Wrombel jest basistą uniwersalnym grającym na różnych instrumentach basowych. Jego wszechstronne zainteresowania muzyczne sprawiają, że porusza się swobodnie i chętnie po różnych obszarach stylistycznych. Preferuje nowoczesny jazz akustyczny i elektryczny zabarwiony odcieniami rhythm’ n’ bluesa, funku i muzyki latynoskiej. Prowadzi swoje własne zespoły jazzowe, najczęściej tria i kwartety. Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego i Akademii Muzycznej w Poznaniu. Początki jazzowe w grupie Warsztat ( wraz z Krzesimirem Dębskim, Bogdanem Jarmołowiczem, Krzysztofem Przybyłowiczem), potem w String Connection. Jako muzyk studyjny nagrał setki utworów dla radia, telewizji, teatru, filmu; współpracował z orkiestrami krajowymi i zagranicznymi. Koncertuje i nagrywa zarówno z muzykami rozrywkowymi, jak i  z jazzmanami (Zbigniew Jaremko, Henryk Miśkiewiczem, Adam Wendtem, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Henrykiem Majewskim, Jarosławem Śmietaną, Januszem Muniakiem, Andrzejem Jagodzińskim, Tomaszem Szukalskim, Januszem Skowronem, Zbigniewem Lewandowskim, Arturem Dutkiewiczem, Krzysztofem Przybyłowiczem, Kubą Stankiewiczem, Krzesimirem Dębskim, Piotrem Kałużnym, Johnem Blake’m). Prowadzi swoje własne zespoły jazzowe – najczęściej tria i kwartety. Lubi też pracę w studiach nagraniowych, gdzie jest chętnie zapraszany nie tylko przez jazzmanów.

Janusz Szrom – heros polskiej wokalistyki jazzowej oraz Zbigniew Wrombel – jeden z najwybitniejszych basistów europejskiego jazzu przygotowali  zgoła banalny pomysł : zagrać i zaśpiewać popularne przeboje oraz ubrać je w tak znakomite i jazzowo sugestywne aranżacje, by interpretacje te nie pozostawiały wątpliwości: mamy zatem plejadę jazzowych hitów przygotowanych w oparciu o wielkie szlagiery polskiej muzyki rozrywkowej ( od m.in. „Pod Papugami” – Niemena i  „Kiedy byłem małym chłopcem” -grupy Breakout, po „Jej Portret” (B.Mec-W.Nahorny) i kołysankę z „Rosemary’s Baby” K.Komedy). Wątpiących w te słowa zachęcam do słuchania albumu  i jeszcze pełniejszej jazz- uczty na koncertach śpiewnika Szroma-Wrombla.

Dionizy Piątkowski