Keb’ Mo’ charyzmatyczny wokalista i gitarzysta, czterokrotny laureat  Grammy Award zrealizował kolejny, ciekawy album. Płytę Oklahoma” nagrał z udziałem  gwiazd, co  z pewnością gwarantuje artyście także sukces komercyjny. „Oklahoma” to jednak i  przede wszystkim autorski projekt Keb’ Mo’, perfekcyjnie i ze smakiem zrealizowany wraz z Taj Mahalem, Rosanne Cash, Robertem Randolphem, Jaci Velasquezem oraz Robbie Brooks Moore – żoną artysty. Keb’ Mo’ jest także autorem znakomitych i ważnych tekstów a utrzymanie albumu w pogodnym, bluesowo-folkowym nastroju sprawia, że niektóre piosenki brzmią wręcz przebojowo.

Inspiracją do tytułowego utworu była wizyta w Oklahomie w 2013 roku, gdy muzyk otrzymał zaproszenie do koncertu charytatywnego organizowanego przez Kenny’ego Wayne’a Shepherda. Keb’ Mo’ przejęty rozmiarami zniszczeń dokonanych przez tornado oraz z myślą o ludziach, którzy stracili wszystko, stworzył rodzaj hymnu-hołdu, który niebawem przerodził się w znakomitą pieśń i pomysł na cały album. Do nowego projektu przekonał Darę Tucker, artystkę z Oklahomy i wraz z nią nagrał przenikliwy duet-piosenkę o skomplikowanej amerykańskiej historii. W proces nagrań zaangażował się również Robert Randolph.

Postanowiliśmy – wspomina Keb’ Mo’ – że będzie to utwór o odporności, ale w lekkim tonie. Robert dorzucił swoje trzy grosze, a rezultat tak nam się spodobał, że z miejsca wiedziałem: ten kawałek musi być na płycie i całe wydawnictwo powinno nazywać się  „Oklahoma”, stan z którego pochodz Dara Tucker”. W stylistykę folkowego country Keb’Mo’ włączył nagranie „Put A Woman In Charge”  zrealizowane wraz z Rosanne Cash. „Nigdy wcześniej nie pracowaliśmy razem – wspomina sesję gitarzysta –  ale ktoś zasugerował mi, żebym poszedł do Cash z tym utworem, bo może się jej spodobać. Zgodziła się. Wyszło genialnie. Piosenka opowiada o tym, że warto dodać kobiecej energii do zarządzania naszym krajem”.  Gościnnie zaproszeni artyście niezwykle mocno wzbogacili cały projekt „Oklahoma”. Gwiazda latin pop Jaci Velasquez śpiewa w chórkach „This Is My Home” – emocjonalnym hołdzie dla imigrantów; Taj Mahal, który pracował z Keb’ Mo’ przy okazji  ( nagrodzonego Grammy) albumu „TajMo”, pojawia się w  „Don’t Throw It Away” oraz „The Way I”  a  subtelny i kameralny „Beautiful Music” to duet muzyka z żoną Robbie Brooks Moore. Za produkcję materiału odpowiada Colin Linden , który przygotował wiele bestsellerowych nagrań m.in.The Band oraz Bruce’a Cockburna. Album „Oklahoma” dedykowany jest matce artysty, Lauvelli Cole, która zmarła we wrześniu 2018 w wieku 91 lat.

Keb’ Mo’ od blisko trzech dekad dąży do tworzenia dźwięków odzwierciedlających jego fascynacje oraz postrzegania świata. Swoimi nagraniami  wypracował miano artysty tworzącego ekspresywną, bardzo osobistą muzykę i ciekawe brzmienia. Keb’ Mo’ czyli Kevin Moore urodził się w 1951 roku w Los Angeles. Jego rodzice pochodzą z  Teksasu i Louizjany, stąd tez artysta od najmłodszych lat rozmiłowany był w muzyce amerykańskiego Południa i poszanowaniu dla bluesa oraz gospel, rozkochał się także w muzyce Roberta Johnsona. „Blues jest moją historią i moją  kulturą” – powtarza często w wywiadachł Keb’ Mo’ . Może właśnie dlatego stworzył niezwykle ciekawe połączenie muzyki bluesowej, soul i folk, wszystko w nowoczesnym, wręcz przebojowym brzmieniu. Początkowo grywał w zespołach rhythm and bluesowych, koncertował z Johnem Creachem i zagrał na trzech jego albumach. Otwierał koncerty takich gwiazd jak Jefferson Starship czy Loggins & Messina. W  1983 roku został gitarzystą bluesowej grupy Monka Higginsa, chwilę późnej związał się z The Rose Brothers – wokalnym zespołem z Los Angeles . Dopiero po tych wszystkich estradowych i artystycznych doświadczeniach, w 1994 roku, wydał  debiutancki, solowy krążek, zatytułowany „Keb’ Mo’”. Gitarzysta i wokalista nagrał jeszcze sześć, doskonale przyjętych albumów ( m.in. „Peace… Back by Popular Demand”, „Slow Down”, „Just Like You”), został  czterokrotnym laureatem Grammy i artystą o niezwykłym prestiżu, charyźmie oraz sporej popularności.

Dionizy Piątkowski