New, fresh and energy jazz – tak krótko skwitować można nowe albumy artystów, których próżno by szukać wśród znanych i popularnych w naszym kraju. Najbliższy jazzowej tradycji jest puzonista Trombone Shorty. Troy „Trombone Shorty” Andrews to nowa twarz nowoczesnego jazzu z Nowego Orleanu, autor kilku znamienitych płyt  (”Bachatown” oraz bestsellerowego „ For True”), muzyk licznych zespołów z Luizjany, ale także grup Erica Claptona i Roda Stewarta. Najnowszy album „Say That To Say This” to funkowe odniesienie do tradycji Nowego Orleanu i brzmień Jamesa Browna, The Meters i Neville Brothers.

Dla  Troy’a Andrewsa największym wydarzeniem był występ w Białym Domu w lutym 2012 roku. „ To był sen, który wracał do mnie ponad 50 razy. Kiedy zaczęliśmy grać, zapomniałem, że jestem w Białym Domu. Stałem na scenie wraz z największymi muzykami wszechczasów: B.B.Kingim, Mickiem Jaggerem, Bookerem T. Jonesem, Jeffem Beckiem, Susan Tedeschi, Derekiem Trucksem, Garym Clarkiem Jr. i wieloma innymi. Kiedy odwróciłem się w stronę publiczności zobaczyłem prezydenta Stanów Zjednoczonych i Pierwszą Damę. „To nie może być prawda – pomyślałem”.

Poprzedni projekt Andrewsa to nominowana w 2010 roku płyta „Bachatown” . Teraz  album „For True”, który przez 12 tygodni utrzymywał się na szczycie Billboard Contemporary Jazz. Od tego czasu Andrews wystąpił w różnych projektach z takimi muzykami, jak Zac Brown czy Eric Clapton, Rod Steward i Cee Lo Green a także rozwinął swój program mistrzowski realizowany przez założoną przez siebie fundację Trombone Shorty na Tulane University. Pojawił się na okładkach magazynów  Downbeat i Jazziz, wystąpił w programach „ConanThe Tonight Show”, „Jimmy Kimmel Live”, „Late Night With Jimmy Fallon”, „Austin City Limits” a także zagrał w realizowanym przez HBO serialu „Treme. Zespół został również wybrany do koncertu zamykającego New Orleans Jazz & Heritage Festiwal w 2013 roku. To wielki honor dla muzyków i gratka dla fanów jazzu.

Dionizy Piątkowski