Na jedynym koncercie w Poznaniu wystąpi Flora Purim oraz Airto Moreira. Jazzowe małżeństwo, wokalistka i kompozytorka Flora Purim oraz multiinstrumentalista Airto Moreira nie mają sobie równych I choć najczęściej brazylijskich artystów wymienia się wraz z gigantami jazzu i rocka,to nikt nie kwestionuje faktu, iż historia muzyki jazzowej ostatnich dekad w znacznej mierze poddała się latynoskim rytmom Airto i Flory. Najlepszymi przykładami są wspólne nagrania i koncerty z Chick’em Coreą i jego legendarną grupą Return To Forever, Herbiem Hanckockiem, Milesem Davisem, Weather Report, Stanem Getzem, George Duke’m, Al Di Meolą, Gato Barbierim, Carlosem Santaną.

Airto Moreira – brazylijski multiinstrumentalista i perkusista zadebiutował na estradzie już w latach 50-ych. Wystepował w klubach wraz z Hermeto Pascoalem, herosem latynoskiej, jazzowej samby i bossa-novy. Pascoal rozkochał młodego Airto w ludowej muzyce brazylijskiej, zwłaszcza latynoskim rytmie. Airto opanował wtedy grę na kilkudziesięciu ludowych (głównie perkusyjnych) instrumentach. W 1968 roku wraz z żoną Florą Purim emigrują do USA gdzie dwa lata później Moreira podejmuje współpracę z Milesem Davisem nad kultowym albumem „Bitches Brew”. Airto stał się wtedy idolem latynosko-jazzowej perkusji: koncertował i nagrywał z trębaczem Lee Morganem, ale przede wszystkim był pod urokiem nowego, elektrycznego fusion-jazzu Milesa Davisa. Podczas gdy Moreira został perkusistą formacji Weather Report, jego śpiewająca żona Flora Purim zasiliła Return To Forever – Chicka Corei. Zagrał na debiutanckim albumie grupy Weather Report, potem podjął współ pracę w Return To Forever. Od tamtej pory pracował w różnych układach, poczynając od Stana Getza i Gato Barbieriego, aż po współpracę z bębniarzem z grupy Grateful Dead, Mickeyem Hartem (z którym nagrał muzykę do filmu Francisa Forda Coppoli „Apocalypse Now”). Sukces, jaki odniósł Moreira otworzył przed brazylijskim perkusistą prestiżowe studia i wielkie estrady a sam artysta postrzegany jest jako najwybitniejszym mistrz instrumentów perkusyjnych i mentor latynoskiej muzyki etnicznej.

Flora Purim wzrastała w atmosferze pełnej muzyki (oboje rodzice uprawiali muzykę klasyczną), a jeszcze przed rozpoczęciem kariery wokalistki, zdążyła opanować grę na kilka instrumentach. W czasie nauki gry na perkusji, poznała (a później poślubiła) Airto Moreirę. Flora Purim – włączyła się w muzykę Airto Moreiry już w latach 60-ych, gdy koncertowała z zespołem Quarteto Novo (Airto, Hermeto Pascoal). Kiedy wraz z mężem przeniosła się do U.S.A. natychmiast zaproponowano zdolnej wokalistce współpracę z legendą jazzowej bossa -novy, saksofonistą Stanem Getzem (1968). Doskonałą szkołą jazzowej synorystyki była współpraca z grupą Duke’a Pearsona (1969-70), choć najważniejszą dla artystki okazała się współpraca z Chick’em Coreą, Stanleyem Clarke’m, Gil Evansem oraz z Return To Forever (1971-73). Na początku lat 70- ych Purim i Moreira założyli własny zespół, zaś kilka solowych albumów, które Purim nagrała jako wokalistka, pomogło wylansować wokalistkę doskonale odnajdującą się zarówno w klasycznym jazzie, jak i muzyce rozrywkowej. Pod koniec lat 70-ych i na początku 80-ych nagrywała i koncertowała przede wszystkim z Davidem Sanbornem, by po kilku sezonach powrócić do pracy z Moreirą.Przez ostatnie lata Flora Purim jest rozchwytywaną wokalistką współpracującą nie tylko z różnymi formacjami Airto Moreiry, ale także z gigantami jazzu (np. George Duke). Sporym uznaniem cieszą się także autorskie projekty, w których uczestniczy także Airto Moreira.

Dionizy Piątkowski