Paul Van Dyk to jedna z największych gwiazd muzyki elektronicznej. Jest także jednym z najbardziej znanych niemieckich DJ-ów i producentów oraz należy do grona prekursorów muzyki techno-house. Paul van Dyk ma na koncie ponad 3 miliony egzemplarzy sprzedanych płyt, wyprzedane trasy na całym świecie, udział w najważniejszych festiwalach. W 2005 roku został nominowany do Grammy Awards w kategorii Best Dance/Electronic Album za płytę „Reflections”. Muzyk nie tylko nagrywa utwory, ale tworzy także remiksy nagrań innych wykonawców, między innymi U2, New Order, Depeche Mode, Justina Timberlake’a, Dance 2 Trance, Age Of Love, Amen czy Sunday Club. Znany jest też ze współpracy z najlepszymi DJ-ami świata takimi jak Sasha, John Digeed, Nick Warren czy Takkyu Ishino.

Jego kariera rozpoczęła się jeszcze przed historycznym zburzeniem Muru Berlińskiego w 1989 roku. Już wtedy muzyka, którą grał i miksował, pełna ambientowych brzmień i house’owego beatu, stała się znana na Zachodzie a w schyłkowej NRD uchodziła za rodzaj pokoleniowego manifestu. Od początku lat 90-tych Paul van Dyk regularnie grał w berlińskich klubach i stał się jednym z najbardziej poszukiwanych DJ-ów w Berlinie. Dopiero w 1994 roku wydał pierwszy solowy album „45 RPM”, ale poważny sukces przyszedł wraz z płytą „Seven Ways”, z przebojowym singlem „For An Angel”. Na niemieckiego DJ – producenta sypie się grad nagród, wyróżnień i rekomendacji: w 1999 roku zostaje wybrany przez czytelników kultowego magazynu “DJ Magazine” najlepszym twórcą muzyki elektronicznej. W plebiscycie wyprzedził największe legendy tego gatunku muzycznego: Fatboy Slim’a i Paul’a Okenfold’a. Honorowany jest dorocznym Music Awards ’99 i otrzymuje w Londynie tytuł najlepszego międzynarodowego DJ’a ; podobny tytuł przyznaje mu magazyn “Ministry of Sounds”. Klub “Gatecrasher” – 6-godzinny set Paula Van Dyka renomowany magazyn “Music” uznaje “drugą najlepszą nocą wszechczasów”. Magazyn “MixMag” honoryuje Paula Van Dyka jako Człowiekiem Roku 1999. Także tytuł lidera “Trance Nacji” przyznaje mu kultowy magazyn “Music Magazine”. Kolejne płyty gruntują wysoką pozycję Paula van Dyka na światowej scenie klubowej. Przynoszą także kolejne nagrody: na gali Dancestar Awards w Miami Paul Van Dyk zdobył trzy trofea: Najlepszy Międzynarodowy DJ – kategoria do której był nominowany razem z takimi gwiazdami jak: Tiesto, Ferry Corsten, John Digweed, Richie Hawtin, Danny Howells, Sander Kleinenberg oraz Steve Lawler; drugą kategorią w której Paul zwyciężył to „Najlepsza muzyka w reklamie telewizyjnej” – ze ścieżką dźwiękową z reklamy Motoroli wyprodukowaną wraz z Felix’em Da Housecat’em oraz DJ’em Colette. Trzecią nagrodę Paul Van Dyk otrzymał w kategorii: Największe Wydarzenie za Summerstage Party 2003, imprezę która odbyła się w Nowojorskim Central Parku.

“Nie nazwałbym siebie liderem – mówi skromnie Paul van Dyk – Nigdy nie chciałem tworzyć muzyki ani dla pieniędzy, ani dla mody. Dla mnie ta cała otoczka popularności jest bardzo przyjemna, lecz tak naprawdę liczy się dla mnie sama muzyka. Zawsze wkładam w swoje dzieła całe swoje serce, pragnę aby moja muzyka była przepełniona uczuciami. Przez wiele lat twórczości ciągle obserwowałem reakcję swojej publiczności, przez muzykę chciałem nawiązać bliższy kontakt z słuchaczami, chciałem zrozumieć ich pragnienia.”

Dionizy Piątkowski