MATT BIANCO – Smooth Jazz & More

19.11.2008 – Warszawa – Sala Kongresowa

Strona główna/Era Jazzu/MATT BIANCO – Smooth Jazz & More

Skład zespołu

Mark Reilly – vocal
Weston Foster – vocal
Hazel Sim – vocal
Mark Fisher – keyboards
Simon Finch – trumpet
Finn Peters – sax, flute
Nick Cohen – bass
Tony Remy – guitar
Satin Singh – percussion
Tony Mason – drums

Publiczność wreszcie wstała z miejsc i kołysała się do rytmu. Muzyka brytyjskiego zespołu była wzorcem smooth jazzu, stylu o specyficznym brzmieniu opartym na instrumentach znanych z prawdziwego jazzu. Mimo trąbki i saksofonu nie było w tym jednak uroku oryginalnych nagrań. Publiczność jednak głosowała za i otrzymała upragniony, roztańczony bis.
Marek Dusza, Rzeczpospolita

Galeria z koncertu


MATT BIANCO – Smooth Jazz & More

Legendarna i kultowa formacja Matt Bianco będzie gwiazdą listopadowej gali Ery Jazzu (19.11). Brytyjski zespół Marka Reilly’ego jest nie tylko prekursorem modnego smooth – jazzu, ale także autorem światowego sukcesu „naszej” Basi Trzetrzelewskiej.

Grupa Matt Bianco powstała w latach osiemdziesiątych po rozpadzie jazzowej formacji Blue Rondo a la Turk. Wokalista, kompozytor i aranżer Mark Reilly eksperymentował dalej z jazzem i pomysłem na taneczny pop-jazz zainteresował pianistę rozwiązanego zespołu Danny’ego White’a. On też zaproponował zaproszenie do zespołu wokalistki.
„Przybyłam do Anglii w 1981r. – wyjaśnia Basia Trzetrzelewska, urodzona w Polsce wokalistka – odpowiedziałam na ogłoszenie Danny’ego, które umieścił w tygodniku Melody Maker, poszukując piosenkarki dla swojego funkowego zespołu, będącego pod znacznym wpływem twórczości Quincy Jonesa. O tak to się wszystko zaczęło”. Mocny, brazylijsko zabarwiony tembr głosu Basi przypominał Astrud Gilberto i stanowił doskonałe tło dla, bardziej pełnego i z popową manierą, głosu Marka. Mieszali jazz z rytmami latynoskimi oraz popem. Przebój z 1984 roku „Get out of Your Lazy Bed” nieoczekiwanie zdobył listy przebojów w całej Europie. Kolejny singiel „Sneaking out the Back Door” pochodzący z debiutanckiego albumu „Whose Side Are You On” kupowali nie tylko fani ambitnego popu. Na zespół Matt Bianco zwrócili uwagę również bardziej wymagający entuzjaści jazzu. Po sukcesie przeboju „Half a Minute”, muzycy poszli własnymi drogami.

Danny i Basia wydali pięć albumów firmowanych już jej imieniem. Mark Reilly wraz z pianistą Mark Fischerem oraz znamienitymi muzykami kontynuuje z powodzeniem działalność jako Matt Bianco; z przebogatą dyskografią obejmującą trzynaście bestsellerowych albumów, kilkanaście hitów smooth jazzu i pop-jazzu na listach przebojów w Europie, Japonii oraz w USA. Sensacyjnie przyjęto koncerty zespołu na nobliwych festiwalach jazzowych. Teraz na jedynym koncercie w Polsce w ramach corocznej Smooth Jazz gali Ery Jazzu!

Dionizy Piątkowski

Wybrana dyskografia

Whose Side Are You On ? (1984); Matt Bianco (1986); Indigo (1988); Samba in Your Casa (1991); The Best of Matt Bianco (1991); Yeah Yeah (1993); Another Time Another Place (1994); Gran Via (1995); A/Collection (1998); World Go Round (1998); Echoes (2002); Matt’s Mood (2004); The Best of Matt Bianco: Platinum Collection (2005)

2015-08-06T12:37:18+02:00